Na czym nam zależy? Na tym aby AED stał się na tyle powszechnym urządzeniem (jak gaśnica), aby nikt nie bał się go użyć. Aby informacja o tym, gdzie znajduje się najbliższe urządzenie była dostępna od ręki! Aby dzięki tym zabiegom udało się uratować nie jedno serce- mówi Agnieszka Gocek z Centrum Medycznego MEDYK w Rzeszowie.
Dlatego też defibrylatory umieszczone zostały m.in. na przystanku Piłsudskiego/ Urząd Wojewódzki czy w autobusie o numerze bocznym 100. Co więcej, ratownicy raz w miesiącu będą się pojawiać właśnie na tym przystanku i szkolić rzeszowian z udzielania pierwszej pomocy, również przy użyciu AED.
Ta udzielona sprawnie i szybko zwiększy szanse poszkodowanego na przeżycie. Zmniejszy tym samym ryzyko uszkodzeń mózgu, w który jeśli będzie niedotleniony tylko przez kilka minut mogą zajść nieodwracalne zmiany. Pamiętajcie więc, by zareagować.
Jeśli w pobliżu nie ma defibrylatora, nie szkodzi. Do momentu przyjazdu karetki należy prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli uciskanie klatki piersiowej- 30 uciśnięć na 2 oddechy.
Poniżej wideo-instrukcja jak udzielać pierwszej pomocy!