Podkarpaccy radni przyjęli stanowisko w obronie papieża Jana Pawła II

i

Autor: Biuro Prasowe UMWP, fot. Anna Maria

Wydarzenia

Podkarpaccy radni przyjęli stanowisko w obronie papieża Jana Pawła II

2023-03-28 11:56

W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego radni przyjęli z inicjatywy PiS stanowisko w obronie papieża Jana Pawła II. Za głosowało 24 radnych, jedna osoba się wstrzymała od głosu, nikt nie był przeciw.

Jak mówił w czasie debaty nad stanowiskiem wicemarszałek województwa podkarpackiego i przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku Piotr Pilch, ataki na świętego Jana Pawła II wymagają reakcji.

– Stąd nasze stanowisko wobec nieuczciwych ataków na ten wielki autorytet. To nasz odruch, radnych, którzy chcą bronić dobrego imienia w związku z nieuczciwymi i bardzo przykrymi atakami na św. Jana Pawła II. Pamiętamy jego przesłanie i słowa, to jest jedna z najważniejszych osób na świecie, która miała wielki wpływ na życie wielu narodów, na obalenie systemu komunistycznego – argumentował Pilch.

Przewodniczący klubu radnych PSL w sejmiku Jan Tarapata, mówił, że papież-Polak odegrał wielką rolę m.in., kiedy decydowaliśmy o wstąpieniu do UE.

– Przestańmy dyskutować, oddajmy mu hołd jako świętemu – dodał.

Z kolei Antoni Pikul z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku powiedział, że dla opozycjonistów w czasach PRL Jan Paweł II był niepodważalnym autorytetem. Podkreślił, że papieża nie trzeba bronić.

– Nie musi być broniony, szczególnie przez polityków. Dla nas wszystkich to autorytet i jego wielkość jest niepodważalna w jakikolwiek sposób. Źle by się jednak stało, gdyby jego wielkość była używana do celów politycznych – powiedział Pikul.

Radni w głosowaniu przyjęli stanowisko, 24 radnych było za, jeden radny wstrzymał się od głosu, natomiast radni klubu Koalicji Obywatelskiej wyjęli karty do głosowania i system pokazał, że byli nieobecni. Nikt nie był przeciw.

W przyjętym stanowisku można przeczytać m.in., że radni województwa „z całą mocą i zdecydowanie potępiają medialny atak na Świętego Jana Pawła II”.

„Haniebne i bezwzględne wystąpienie przeciwko postaci szczególnej, szanowanej na świecie bez względu na światopogląd i poglądy polityczne, zdumiewa i powoduje, że nie można zostać wobec tej sytuacji obojętnym. Zwłaszcza, że działanie to wychodzi z Ojczyzny tego wielkiego Polaka, Ojczyzny, którą tak kochał, szanował i której dobro było dla Niego ponad wszystko najważniejsze”, napisali radni.

Wyrażają też sprzeciw wobec „bezwzględnego ataku”, którego „podstawą są materiały aparatu przemocy PRL, nawet komuniści nie odważyli się ich wykorzystać”. Według nich, „atak na Papieża jest także próbą pozbawienia młodego pokolenia – nie tylko w Polsce – kolejnego autorytetu”.

„Dzisiaj stajemy w obronie Jego pamięci. Jako reprezentanci społeczności Podkarpacia apelujemy o stanowcze włączenie się do obrony dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Dajmy świadectwo naszej niezachwianej wiary, umiłowania prawdy i przywiązania do Papieża, który nade wszystko umiłował Polskę”, napisali radni.

W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub radnych PiS, który liczy 24 przedstawicieli. W opozycji są Koalicja Obywatelska, której klub liczy 5 radnych, klub PSL z 3 radnymi, jeden radny jest niezrzeszony.

GEN. RÓŻAŃSKI: Po 24 lutego straciłem szacunek dla papieża Franciszka