POW. JASIELSKI: Oszukał blisko 60 osób. Za kratkami może spędzić nawet 8 lat!

i

Autor: Unsplash.com/ Mohammadjavad Asgharikolahi

Mieszkaniec pow. jasielskiego oszukał blisko 60 osób. Tyle samo usłyszał zarzutów

2022-06-22 15:38

Mężczyzna na portalach internetowych umieszczał oferty sprzedaży elektronarzędzi. Kupcy zainteresowani wystawionymi przedmiotami płacili, nie otrzymywali jednak w zamian kupionego towaru. W taki sposób mężczyzna oszukał blisko 60 osób.

Jasielscy mundurowi o całej sprawie poinformowani zostali we wrześniu zeszłego roku, kiedy z PKO Banku Polskiego w Warszawie wysłana została informacja o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. To miało polegać na wykorzystaniu do przestępstwa jednego z rachunków bankowych, które należało do 26-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Już na początku policyjnych działań okazało się, że mieszkaniec powiatu posługuje się dwoma różnymi rachunkami, a prowadzona przez niego nielegalna działalność może mieć zasięg ogólnokrajowy.

- Mechanizm działania oszusta był prosty. Mężczyzna działając z zamiarem oszukania kupujących, zamieszczał na portalach społecznościowych ogłoszenia oferując do sprzedaży różnego rodzaju elektronarzędzia. Pokrzywdzeni po uzgodnieniu szczegółów transakcji wpłacali na wskazane rachunki bankowe ustaloną kwotę, po czym nie otrzymywali zakupionego towaru i nie mogli odzyskać pieniędzy - informuje Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Przestępca w oku kamery. Oszukał bydgoszczankę na BLIK-a, pieniądze wypłacił w Szczecinie

26-latek oszukał blisko 60 osób

Trwające kilka miesięcy żmudne śledztwo dało swoje efekty - mundurowym udało się dotrzeć do blisko 60 pokrzywdzonych, zamieszkujących na terenie całej Polski.

Śledczy ustalili, że podejrzany 26-latek oszukał w ten sposób 57 osób. Łącznie zgromadził na swoich kontach ponad 18 tys. zł. Podczas przesłuchania przyznał się do przedstawionych zarzutów i złożył wyjaśnienia - dodaje Wrona.O dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci zaś przypominają, by robiąc zakupy w sieci zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności. Do tych należy m.in. korzystanie ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych oraz sprawdzanie rzetelność i wiarygodność sprzedającego.