Matura z matematyki 2024. CKE zawiadamia policję

i

Autor: Olga Reszke/policja.gov.pl

Matura 2024

Matura z matematyki 2024. CKE zawiadamia policję! Będzie unieważnienie?

2024-05-09 21:25

Matura z matematyki 2024 rozpoczęła się w środę 8 maja o godzinie 9.00, a już około 9:30 w internecie można było znaleźć zdjęcia maturalnych arkuszy. I choć Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że treść matur chroniona jest przez nich do czasu rozpoczęcia matur, to jak przekazał dyrektor CKE w sprawie publikacji zdjęć z matury z matematyki została poinformowana policja.

Arkusze z matury 2024 w sieci

Pierwsze trzy dni tegorocznej matury 2024 były wyjątkowe pod kątem niemalże stuprocentowej skuteczności w publikowaniu zdjęć arkuszy maturalnych niedługo po rozpoczęciu egzaminów. We wtorek 7 maja, niecałą godzinę po otwarciu arkuszy w sieci można było znaleźć już wszystkie zadania. Za to same tematy wypracowania, które najbardziej interesują nie tylko maturzystów, polski internet znał już około 9.40. Podobnie było z egzaminem z matematyki i czwartkową maturą z języka obcego. Niedługo po godzinie 9.00, czyli rozpoczęciu matur, zdjęcia arkuszy maturalnych dostępne były w serwisie X.com (dawny Twitter).

ZOBACZ: Maturzyści po egzaminie z matematyki

Unieważniona matura z języka polskiego 2024

W przypadku matury z polskiego 2024, maturzysta, który zdecydował się zrobić zdjęcia arkusza i przesłać je dalej został szybko odnaleziony. Powodem była fotografia arkusza wraz ze swoim numerem PESEL. Zaś w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki, dotarcie do maturzysty jest już trudniejsze, ponieważ po zdjęciach nie można już dojść do informacji, kto stoi za ich publikacją.

„Interia” poinformowała, że sprawa publikacji zdjęć arkusza maturalnego z matematyki zostanie zgłoszona na policję. 

Zgłaszamy sprawę matematyki na policję i czekamy, czy coś uda się ustalić - mówił dla "Interii" Marcin Smolik.

Centralna Komisja Egzaminacyjna potwierdziła nam tę informację. 

Zdjęcia arkusza pojawiły się po godzinie 9.00, gdy rozpoczęto egzamin. CKE w korespondencji mailowej z naszą redakcją zapewniła, że treść arkuszy chroniona jest do momentu startu matury z danego przedmiotu. 

Ponadto informuję, że CKE nie przewiduje unieważnienia egzaminu - informowała naszą redakcję w środę dr Wioletta Kozak, kierownik Wydziału Egzaminów z Przedmiotów Kształcenia Ogólnego. 

Co grozi za udostępnienie arkusza maturalnego?

Udostępnienie arkusza maturalnego w sieci może wiązać się ze sporymi problemami. W przypadku maturzystów, karą za podzielenie się zdjęciami arkusza jest unieważnienie egzaminu. Wówczas taka osoba mogłaby przystąpić do zdawania matury dopiero w następnym roku.

Jeżeli arkusz został udostępniony przez nauczyciela, to w tej sytuacji można mówić nie tylko o zwolnieniu dyscyplinarnym, ale i o odpowiedzialności karnej. Takie osobie można przedstawić zarzut ujawnienie informacji w związku z wykonywaną funkcją oraz bezprawne uzyskanie informacji (artykuły 266 i 267 Kodeksu karnego). Za to grozi pozbawienie wolności.

Czarek z AbstrachujeTV zaręczony! Były Maffashion pochwalił się uroczym zdjęciem!