Matura 2024 w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich

i

Autor: Iwona Świetlik

Matura 2024

Czy matura z języka polskiego 2024 zostanie unieważniona? Mamy odpowiedź CKE

2024-05-16 17:13

Matura z języka polskiego 2024 zostanie unieważniona? Około godziny 10.00 w sieci pojawiły się zdjęcia niemal wszystkich zadań i tematy wypracowań. Czy publikacja zdjęć arkusza maturalnego niedługo po rozpoczęciu egzaminu oznacza, że stres maturzystów był daremny i egzamin maturalny z polskiego zostanie unieważniony? Jak się okazało - TAK, ale wyłącznie dla maturzysty, który udostępnił arkusz w sieci.

Matura z polskiego 2024. Zdjęcia zadań w internecie

Matura 2024 z języka polskiego rozpoczęła się w polskich szkołach o godzinie 9.00. Tuż przed godziną 10.00 w internecie można było znaleźć zdjęcia arkusza maturalnego. Niemal wszystkie zadania zostały udostępnione niedługo po rozpoczęciu egzaminu maturalnego. Jako pierwsze pojawiły się tematy wypracowań:

  1. Bunt i konsekwencje dla człowieka
  2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

Co więcej, wśród zadań znalazły się między innymi zadanie z plakatem do przedstawienia „Koradian”. Zadaniem maturzystów była interpretacja dwóch elementów graficznych i wyjaśnienie ich sensu.

Maturzyści mieli również za zadanie wyjaśnić symbolikę złotego rogu w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego na podstawie sceny 24 aktu III. To tylko nieliczne zadania, które około godziny 10.00 pojawiły się w sieci.

Pierwsza matura unieważniona! Maturzysta udostępnił zdjęcia arkusza

Jak się okazało, egzaminatorzy dotarli do osoby, która opublikowała zdjęcia arkusza w sieci. Dowiedzieliśmy się, że tej osobie matura została unieważniona. 

- W przypadku osoby, która zamieściła arkusz w sieci, egzamin już się zakończył i został unieważniony - informuje dr Wioletta Kozak, kierownik Wydziału Egzaminów z Przedmiotów Kształcenia Ogólnego CKE.

CZYTAJ TAKŻE: Matura 2024 z polskiego. Wyciekły tematy wypracowań? Internauci publikują zdjęcia matur

Matura z języka polskiego 2024 zostanie unieważniona? 

Czy publikacja zadań niedługo po rozpoczęciu matur może wiązać się z unieważnieniem matury 2024 z języka polskiego?

Matura może zostać unieważniona nie tylko z powodu ściągania przez maturzystę, czy wniesienia przez niego zakazanych przedmiotów jak: ściągi i urządzenia elektroniczne, a także nieuzasadnione zakłócanie przebiegu egzaminu np. chodzenie po sali.

Egzamin może zostać unieważniony dla całej grupy zdających. Takie przypadki wiążą się właśnie z podejrzeniem wycieku treści matur, lub ich niesamodzielnego rozwiązywania. Co więcej, jeżeli egzaminator sprawdzający prace zauważy podobieństwa w odpowiedziach, również można unieważnić maturę więcej niż jednej osobie. Co w przypadku publikacji zdjęć arkusza maturalnego zaraz po rozpoczęciu egzaminu? Z prośbą o odpowiedź na to pytanie skierowaliśmy do CKE.

ZOBACZ: Matura 2024 z języka polskiego. Maturzyści z całej Polski przystąpili do egzaminu

Co grozi za udostępnienie arkusza maturalnego?

Udostępnienie arkusza maturalnego w sieci może wiązać się ze sporymi problemami. W przypadku maturzystów, karą za podzielenie się zdjęciami arkusza jest unieważnienie egzaminu. Wówczas taka osoba mogłaby przystąpić do zdawania matury dopiero w następnym roku.

Jeżeli arkusz został udostępniony przez nauczyciela, to w tej sytuacji można mówić nie tylko o zwolnieniu dyscyplinarnym, ale i o odpowiedzialności karnej. Takie osobie można przedstawić

zarzut ujawnienie informacji w związku z wykonywaną funkcją oraz bezprawne uzyskanie informacji (artykuły 266 i 267 Kodeksu karnego). Za to grozi pozbawienie wolności.

Eurowizja 2024 - główni faworyci do zwycięstwa
Listen on Spreaker.