Matura z matematyki 2024

i

Autor: Olga Reszke

Matura 2024

Czy matura z matematyki 2024 będzie unieważniona? Odpowiedź CKE po publikacji arkuszy

2024-05-09 8:09

Matura z matematyki 2024 rozpoczęła się o godzinie 9.00, a dosłownie chwilę po tym w internecie można było znaleźć zdjęcia z niemal wszystkimi zadaniami z arkusza maturalnego z matematyki. Czy publikacja zadań w sieci może wiązać się z unieważnieniem matury z matematyki 2024? Mamy odpowiedź Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Matura z matematyki 2024 będzie unieważniona?

Powtórzyła się sytuacja z publikowaniem w internecie zdjęć arkuszy maturalnych. W drugi dzień matur, w czasie egzaminu maturalnego, dosłownie kilkadziesiąt minut po rozpoczęciu pisania matury z matematyki 2024, w sieci znów pojawiły się zdjęcia z wszystkimi zadaniami.

Podobnie było w czasie matury 2024 z języka polskiego. Około godziny 10.00 wszyscy znali już treść arkusza maturalnego. Okazało się, że maturzysta, który stoi za publikacją zdjęć w sieci sfotografował swój PESEL. Dzięki tym informacjom CKE dotarła do ucznia i unieważniła mu maturę. Czy podobnie będzie w przypadku matury 2024 z matematyki?

CZYTAJ TAKŻE: Czy matura z języka polskiego 2024 zostanie unieważniona? Mamy odpowiedź CKE

Matura z matematyki 2024 unieważniona? Mamy odpowiedź CKE

W przypadku matury 2024 z matematyki zdjęcia opublikowano bardzo szybko. Jak na to zareagowała Centralna Komisja Egzaminacyjna? Czy w przypadku nie dotarcia do maturzysty, który stoi za opublikowaniem zdjęć, istnieje możliwość unieważnienia matury z matematyki 2024?

CKE nie ma możliwości „dochodzenia”, kto zrobił zdjęcia i opublikował arkusze. Treść materiałów egzaminacyjnych jest chroniona przed ujawnieniem do momentu rozpoczęcia egzaminu. Ponadto informuję, że CKE nie przewiduje unieważnienia egzaminu - poinformowała dr Wioletta Kozak, kierownik Wydziału Egzaminów z Przedmiotów Kształcenia Ogólnego w CKE.

Co grozi za udostępnienie arkusza maturalnego?

Udostępnienie arkusza maturalnego w sieci może wiązać się ze sporymi problemami. Tak jak w przypadku jednego z maturzystów w czasie matury z języka polskiego, karą za podzielenie się zdjęciami arkusza jest unieważnienie egzaminu. Wówczas taka osoba mogłaby przystąpić do zdawania matury dopiero w następnym roku.

Jeżeli arkusz został udostępniony przez nauczyciela, to w tej sytuacji można mówić nie tylko o zwolnieniu dyscyplinarnym, ale i o odpowiedzialności karnej. Takie osobie można przedstawić zarzut ujawnienie informacji w związku z wykonywaną funkcją oraz bezprawne uzyskanie informacji (artykuły 266 i 267 Kodeksu karnego). Za to grozi pozbawienie wolności.

ZOBACZ: Matura 2024. Maturzyści z całej Polski przystąpili do egzaminu

Bezczelne zachowanie?! Wiadomo, co Luna zrobiła po klapie na Eurowizji!