Będą mandaty za brudny samochód i brudną nieruchomość? Są też kary dla właścicieli psów

i

Autor: Pixabay

Będą mandaty za brudny samochód i brudną nieruchomość? Są też kary dla właścicieli psów

2020-06-02 7:17

Jak informuje "Rzeczpospolita" MWSiA planuje wprowadzenie nowych mandatów. Między innymi dla opiekunów zwierząt i przewoźników, a także właścicieli nieruchomości. Za co będzie można ponieść karę? W jakiej wysokości?

Mandat za brudny samochód

Mandat za brudny samochód - niewykluczone, ze już wkrótce takie rozwiązanie wejdzie w życie. Trwają prace nad nowelizacją taryfikatorów mandatów. Jak podaje Rzeczpospolita, przewoźnicy będą mogli zostać ukarani za bałagan w pojeździe. Proponowany zapis brzmi:

"Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym".

Przepis będzie dotyczył przewoźników, zatem właścicieli autobusów, busów, czy taksówkarzy. Co ważne, w takich pojazdach przewoźnik musi też zapewnić pasażerom płyny dezynfekujące.

Proponowany mandat będzie wynosił 100 złotych.

Mandat za brudną nieruchomość

Podobny zapis dotyczy właścicieli nieruchomości. Będzie można zostać ukaranym za brak czystości i porządku na terenie nieruchomości.

Nowe wysokie mandaty dla właścicieli psów

Będzie też nowy surowy mandat dla właścicieli psów - dokładnie za "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka".

Co ważne, zapis dotyczy nie tylko właścicieli psów raz tzw. niebezpiecznych, ale wszystkich psiarzy. Proponowany mandat wynosi 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, można się spodziewać się nawet 5 tysięcy złotych kary.

Nowe mandaty: Na jakim etapie jest projekt?

Projekt rozporządzenia jest dopiero na początku drogi do wejścia w życie nowych ptrzepisów, czyli etapie uzgodnień. W życie może jednak wejść szybko - jeśli zostanie ogłoszony, to już po 14 dniach od tego terminu.

Posłuchaj o sprawdzonych sposobach na świeży oddech. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

QUIZ. Lektury szkolne. Czytaliście? Streszczenia to może być za mało

Pytanie 1 z 10
Jak wabił się pies, który jeździł koleją (z książki "O psie, który jeździł koleją")?
Czy to dobrze, że znika obowiązek noszenia maseczek? SONDA