Boże Ciało 2020: Czy na Podkarpaciu i w Rzeszowie odbędą się procesje?

i

Autor: Pixabay

Procesje na Boże Ciało 2020: Jest decyzja Diecezji Rzeszowskiej [KOMUNIKAT]

2020-06-10 7:54

Boże Ciało 2020 wypada już 11 czerwca. Dla katolików to czas uroczystych procesji ulicami miast połączonych z sypaniem kwiatów. Jak będą wyglądały procesje w czasach koronawirusa? Czy w ogóle się odbędą?

Boże Ciało 2020: Co to za święto? Kiedy wypada?

Boże Ciało to święto ruchome. W tym roku wypada 11 czerwca, a jego początki sięgają 1245 roku. Boże Ciało to święto radosne i dziękczynne. Chrześcijanie mają wówczas obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Ta połączona jest z uroczystą procesją z monstancją ulicami miast. Dziewczynki sypią wówczas płatki kwiatów, a chłopcy dzwonią dzwoneczkami. Święto nawiazuje do ostatniej wierzeczy Jezusa, w trakcie której przemienił chleb w swoje Ciało, a wino w Krew.

Koronawirus a kościół: Nowe wytyczne

Jak w czasach epidemii będzie wyglądało Boże Ciało? Wiadomo, że qod 30 maja zniesione będą limity osób znajdujących się w obiektach kultu religijnego. W kościołach jednak trzeba będzie pamiętać o zachowaniu odpwiedniego dystansu od innych osób (minimum 2 metry) i obowiązkowo zakładać maseczki (choć nakaz ich noszenia będzie zniesiony na świeżym powietrzu).

Boże Ciało 2020: Czy będą procesje?

Wiadomo już zatem, jak będą wyglądały msze w kościołach w czasie Bożego Ciała. Nadal nie wiadomo jednak, czy będzie można organizować procesje. W tej kwestii nie ma jeszcze wytycznych:

- To nie tylko kwestia wielosetletniej tradycji. Jest to kult religijny, ale to też grupa osób, która się przemieszcza ulicami, więc trwają intensywne prace. Jak będziemy mieli gotowe stanowisko, to je zakomunikujemy. Analizujemy sytuację. Kontekst jest szerszy niż sama procesja Bożego Ciała, choć bez wątpienia procesja jest ważna dla wielu Polaków - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia, w programie Newsroom WP.

Boże Ciało 2020: Procesje w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Diecezja Rzeszowska podała szczegółowe wytyczne dotyczące procesji z okazji Bożego Ciała. Te będą organizowane, ale przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności:

"Kuria Diecezjalna w Rzeszowie zaleca organizowanie procesji na terenach przykościelnych. Wyjście na drogi publiczne jest możliwie po uzgodnieniu z odpowiednimi władzami i służbami.

Uczestnicy procesji, z wyjątkiem prowadzących liturgię, mają mieć zakryte usta i nos albo zachować między sobą odległość 2 metrów. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem w odniesieniu do zgromadzeń liturgicznych, a do takich należy procesja, nie obowiązuje limit uczestników"

Posłuchaj, co oznacza silne swędzenie skóry i jak mu zaradzić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

QUIZ. Lektury szkolne. Czytaliście? Streszczenia to może być za mało

Pytanie 1 z 10
Jak wabił się pies, który jeździł koleją (z książki "O psie, który jeździł koleją")?
Taste The Music Air na leszczyńskim lotnisku