Zielona strzałka

i

Autor: M.W. Przejeżdżasz tak na zielonej strzałce? Licz się z mandatem i punktami karnymi

Porady

Zamiast się zatrzymać, przejeżdżasz na zielonej strzałce? Mandat masz gwarantowany!

2024-04-19 15:05

Zielona strzałka przy jednocześnie świecącym się czerwonym świetle umożliwia kierowcom wjazd na skrzyżowanie. Część z nas, robi to jednak nieprawidłowo, czym narażamy się na mandat i punkty karne, a także stwarzamy ryzyko stłuczki. Jak powinniśmy się zachować widząc zieloną strzałkę na sygnalizacji świetlnej? Kiedy możemy wjechać na skrzyżowanie?

Spis treści

  1. Widzisz zieloną strzałkę i na niej przejeżdżasz? To błąd! Mandat i punkty karne gwarantowane
  2. Mandat za zieloną strzałkę. Kiedy go otrzymamy?

Widzisz zieloną strzałkę i na niej przejeżdżasz? To błąd! Mandat i punkty karne gwarantowane

Widząc czerwone światło na sygnalizacji świetlnej każdy kierowca musi przerwać swoją jazdę. To oczywiste. Przepisy drogowe zakładają jednak możliwość wjazdu na skrzyżowanie, jeśli sygnalizacja posiada zieloną strzałkę. W sytuacji prawosktętu kierowca widząc taki sygnał ma prawo skręcić, jednak nie bezwarunkowo. Wielu z nas o tym zapomina, ale gdy mamy przed sobą czerwone światło wraz z zieloną strzałką na skrzyżowaniu, dalsza jazda jest możliwa tylko pod jednym warunkiem. Jakim?

Skręcanie na zielonej strzałce przy świecącym się czerwonym świetle jest dozwolone tylko w przypadku, gdy kierowca zatrzyma swój pojazd i upewni się, że jego wjazd na skrzyżowanie nie utrudni ruchu pozostałym uczestnikom. Bardzo ważne w takich sytuacjach jest obserwowanie pieszych, ponieważ oni w tym samym momencie mogą mieć zielone światło, a naszym obowiązkiem jest ustąpić im pierwszeństwa. Istotne jest całkowite zatrzymanie samochodu. Niektórym wydaje się, że gdy zwolnią i rozglądną się, nie złamią przepisów. Jest jednak inaczej. Gdy nasz samochód jest w ruchu i przekroczymy sygnalizację, policja może nałożyć na nas mandat karny.

Mandat za zieloną strzałkę. Kiedy go otrzymamy?

Jakie konsekwencje mogą nas czekać, gdy złamiemy przepisy dotyczące zielonej strzałki? Gdy nie zatrzymamy samochodu i nie upewnimy się, czy wjazd na skrzyżowanie nie utrudnia jazdy pozostałym kierowcom, policja może ukarać nas mandatem w wysokości 100 złotych i 6 punktów karnych. Wydaje się jednak, że nie mandat jest tutaj najważniejszy. Doprowadzenie do stłuczki czy potrącenia pieszego może przynieść poważne konsekwencje. W takich przypadkach kara, jaka nam grozi, jest już dużo wyższa.

ZOBACZ: Jakie auta policjanci kontrolują najczęściej?

Listen on Spreaker.