Spis treści
- Co grozi za spanie w samochodzie? Czy jest to legalne?
- Spanie w aucie za granicą. Jak wyglądają przepisy w innych krajach?
Co grozi za spanie w samochodzie? Czy jest to legalne?
Planując dłuższy wyjazd z koniecznością zatrzymania się na nocleg, warto wcześniej zapoznać się z przepisami dotyczącymi nocowania w samochodzie. Ich znajomość może się przydać także w awaryjnych sytuacjach, np. gdy pojazd nocą odmówi współpracy i opcja szybkiego znalezienia bardziej tradycyjnego noclegu nie wchodzi w grę.
Już na wstępie warto zaznaczyć, że kwestia legalności spania w samochodzie zależy od miejsca. Co kraj to obyczaj, chciałoby się rzec. W przypadku Polski spanie w aucie nie jest zabronione. Oznacza to, że za sam wybór akurat takiego noclegu nie grozi kara. Mandat może zostać wystawiony w przypadku połączenia noclegu z zakłócaniem ciszy nocnej albo zaparkowaniem pojazdu w niedozwolonym miejscu.
Spanie w aucie za granicą. Jak wyglądają przepisy w innych krajach?
Podobnie sytuacja z noclegiem w aucie prezentuje się także na Litwie i Łotwie, w Rumunii, Estonii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. W krajach skandynawskich przy wyborze miejsca noclegu należy zachować dystans minimum 150 m od domów i nie spać w danej lokacji więcej niż jedną noc. Podobnie sytuacja wygląda w Austrii i Niemczech. Kraje te dopuszczają możliwość spania przy drogach i na stacjach benzynowych, ale nie dłużej niż jedną noc.
W przypadku wyjazdu do Danii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii, Słowenii, Bułgarii, Chorwacji i na Islandię warto dokładniej przestudiować przepisy dotyczące noclegu. Prawo jest tu bardziej restrykcyjne niż w Polsce.
ZOBACZ: JAKIMI SAMOCHODAMI JEŻDŻĄ POLSCY PIŁKARZE?