Kolejki na granicy

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz W ciągu kilku dni wrócą regularne odprawy na polsko-ukraińskiej granicy

Informacje

Wojewoda podkarpacka zapewnia: niebawem wrócą regularne odprawy na polsko-ukraińskiej granicy

2024-01-17 13:42

Wojewoda podkarpacka spodziewa się, że w ciągu kilku najbliższych dni wrócą regularne odprawy na polsko-ukraińskiej granicy. To efekt porozumienia podpisanego z protestującymi przewoźnikami.

Protest przewoźników zawieszony. Za kilka dni wrócą regularne odprawy na granicy 

Przewoźnicy blokowali polsko-ukraińskie przejścia graniczne w Korczowej, Hrebennem i Dorohusku przez ponad dwa miesiące. We wtorek podpisali porozumienie z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem. Protest został zawieszony do 1 marca.

Na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy, przewoźnicy blokowali terminal w Korczowej. We wtorek zeszli z drogi po godzinie 15.00 Na odprawę czekało wtedy około 600 samochodów ciężarowych.

W środę wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul poinformowała, że na przejściu w Korczowej w kolejce czeka jeszcze 147 ciężarówek, a w Medyce 698 pojazdów. W ciągu kilku dni to się unormuje i będą regularne odprawy – zapewniła wojewoda.

Ponieważ protest na razie został zawieszony, wojewoda Teresa Kubas-Hul dodała, że służby monitorują majątek, który pozostał na przejściu granicznym w Korczowej.

Porozumienie z protestującymi przewoźnikami ma siedem punktów. Pierwszy dotyczy monitowania realizacji dokonanych uzgodnień strony polskiej i ukraińskiej. Udało się uzgodnić, że na naszym przejściu granicznym Malhowice–Niżankowice, przez miesiąc z systemu e-kolejkowego zostaną wyłączone ciężarówki bez ładunku, które wracają i wyjeżdżają z Polski. To jest bardzo duże ułatwienie dla przewoźników – zaznaczyła wojewoda.

W porozumieniu jest też m.in zapis dotyczący wydłużenia z 20 do 60 dni pobytu po stronie ukraińskiej samochodów ciężarowych zarejestrowanych poza terytorium Ukrainy. Z ustaleń wynika także, że zostanie wzmocniony system kontroli ukraińskich przewozów. Kontrole będą dotyczyć dokumentacji, stanu technicznego pojazdów oraz przewożonych towarów. W najbliższym czasie będzie spotkanie i doprecyzujemy sposób kontroli głównie artykułów rolno-spożywczych, które trafiają na terytorium Polski – przekazała wojewoda Kubas-Hul.

Podziękowała też samorządowcom, policji oraz służbie granicznej za wsparcie, duże zrozumienie i pomoc w trudnych chwilach.

ZOBACZ: JAKIE TAJEMNICE KRYJĄ POLSKIE PIRAMIDY?

M.K.BŁOŃSKA: ZA RZĄDÓW PLATFORMY GRANICA BĘDZIE SZCZELNA