Lis

i

Autor: unsplash.com Akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

Informacje

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu. Ważny komunikat dla mieszkańców

2024-04-12 14:14

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wiosennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Na Podkarpaciu ma ona potrwać od 18 do 26 kwietnia. W związku z tym, opublikowano ważne informacje dla wszystkich mieszkańców.

Akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

Jak podkreślił wojewódzki lekarz weterynarii, uodparnianie lisów przeciwko chorobie prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej oraz wykładanie ich ręcznie. W komunikacie wyjaśnił, że wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań – zaznaczył lekarz weterynarii.

Lekarz weterynarii apeluje - nie dotykajmy szczepionek

Podkarpacki lekarz weterynarii zaapelował do mieszkańców regionu, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. W razie kontaktu z przynętą należy przemyć dokładnie nasze ciało wodą z mydłem. Jak czytamy w komunikacie, kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. Warto zatem zachować szczególną ostrożność. Akcja szczepienia lisów obejmie cały teren województwa podkarpackiego i potrwa do 26 kwietnia.

ZOBACZ: TEGO JEDZENIA NIE DAWAJ KOTU