strajk kierowców MPK Rzeszów

i

Autor: ZTM Rzeszów We wtorek możliwy strajk kierowców MPK Rzeszów

Informacje

We wtorek możliwy strajk kierowców MPK. Utrudnienia w Rzeszowie

2023-10-16 15:25

We wtorek w Rzeszowie spodziewane są utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ma to związek ze strajkiem zapowiedzianym przez jeden z działających w MPK Rzeszów związek zawodowy.

We wtorek możliwy strajk kierowców MPK Rzeszów

-Serdecznie przepraszamy za możliwe utrudnienia w komunikacji miejskiej. Wynikają one z zapowiedzianego strajku jednego z działających w MPK Rzeszów związków zawodowych. Jednocześnie dziękujemy, że większość kierowców zachowała się odpowiedzialnie i będzie obsługiwała autobusy. Mogą wystąpić jednak pewne zmiany w rozkładzie jazdy, za które przepraszamy -powiedziała Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przeprowadził rozmowy z kierowcami MPK. Wynika z nich, że we wtorek, kiedy ma odbyć się strajk zainicjowany przez Wolny Związek Zawodowy Pracowników MPK w Rzeszowie, spora część pracowników pojawi się w pracy. W tej grupie jest ponad 160 kierowców, którzy będą obsługiwać autobusy rzeszowskiej komunikacji publicznej.

-To pozwoli na zaspokojenie ok. 90 proc. kursów porannego szczytu komunikacyjnego. Realizowane na pewno będą kursy związane z dowozem mieszkańców do zakładów pracy, w tym tych w strefach przemysłowych, kursy linii wyjeżdzających poza miasto oraz duża część najpopularniejszych kursów najpopularniejszych linii takich jak np. nr 18 czy 19. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych kursów będą znajdować się na tablicach świetlnych przy przystankach – przekazuje rzeszowski ZTM.

Spór zbiorowy w MPK rozpoczął się w kwietniu. Główne postulaty zgłoszone przez związki zawodowe to przede wszystkim podwyżka stawki godzinowej o 2 złote – miesięcznie o 340 złotych, wypłacenie tej podwyżki z wyrównaniem od 1 kwietnia oraz utrzymanie comiesięcznej premii, która wynosi 20 procent wynagrodzenia. Po negocjacjach dwa związki (Solidarność i Związek Zawodowy Kierowców Autobusów i Pracowników Obsługi MPK) zaakceptowały propozycje zarządu MPK, które zakładały m.in. podwyżkę wynagrodzenia, to znaczy stawki godzinowej o 1,80 zł – 300 złotych brutto miesięcznie dla pracowników wynagradzanych ryczałtowo.

ZOBACZ: NAJBOGATSZE POWIATY NA PODKARPACIU. TUTAJ JEST NAJWIĘCEJ PIENIĘDZY

Brutalny atak na kierowcę MPK Wrocław