Niezapowiedziane kontrole domów na Podkarpaciu. Urzędnicy i mundurowi zapukają do drzwi

i

Autor: Fot. Pexels.com

Wydarzenia

Będą kontrole domów na Podkarpaciu. Urzędnicy i mundurowi zapukają do waszych drzwi. Jest konkretny powód!

2024-01-12 17:01

Ruszyły kontrole domów mieszkańców Podkarpacia. - W związku z obowiązkiem przestrzegania przepisów Uchwały Antysmogowej dla Województwa Podkarpackiego rozpoczęto kontrole urządzeń grzewczych na terenie gminy Krasne – brzmi komunikat podkarpackiej gminy. Urzędnicy mogą zapukać do drzwi w asyście mundurowych.

Kontrole domów na Podkarpaciu

Gmina Krasne poinformowała mieszkańców, że rozpoczęto kontrole urządzeń grzewczych w domach na terenie gminy. - Kontrole przeprowadzane są przez upoważnionych pracowników Urzędu, mogą również odbywać się w asyście służb mundurowych – czytamy w komunikacie.

Informujemy również, że organ nie ma obowiązku uprzedniego zawiadamiania właściciela nieruchomości o zamiarze przeprowadzenia kontroli - podaje gmina. 

Dlaczego urzędnicy kontrolują domu? Jak tłumaczy gmina Krasne przesłanką do przeprowadzenia kontroli w domach mieszkańców mogą być:

  • anonimowe zgłoszenia o naruszeniu przepisów prawa ochrony środowiska,
  • obserwacje pracowników
  • uwzględnienie kontroli w rocznym harmonogramie.

Najlepsze szkoły techniczne na Podkarpaciu. Wyniki rankingu „Perspektywy 2024”

Gmina Krasne przypomina – spalanie śmieci kategorycznie zakazane

Gmina Krasne przypomina swoim mieszkańcom, że spalanie odpadów są kategorycznie zakazane. - To właśnie gospodarstwa domowe są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce – informują.

W wyniku użytkowania niewłaściwych urządzeń grzewczych, spalania paliw złej jakości czy też odpadów komunalnych, do atmosfery trafiają różnego rodzaju związki chemiczne tj. dwutlenek węgla, tlenki siarki, tlenki azotu oraz te najbardziej szkodliwe pyły zawieszone (PM 10 i PM 2,5). Dym zawierający toksyczne substancje, może doprowadzić do powstania wielu groźnych chorób w tym nowotworów. Ponadto spalając odpady wielokrotnie dochodzi do marnowania surowców, które mogłyby zostać odzyskane w procesie recyklingu. Niestety, pomimo negatywnych skutków spalania odpadów oraz wielu prowadzonych akcji edukacyjnych, świadomość społeczna dotycząca poruszanego zagadnienia jest nadal na niskim poziomie – czytamy.

Jaka kara za palenie śmieci?

Przypominamy, że za spalanie śmieci w piecach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione.

Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub kara grzywny do wysokości 5 000 zł – informuje gmina Krasne.