Niebezpieczne numery

i

Autor: pixabay.com Uważajcie na wangiri. Nie odbierajcie telefonów z takim początkiem

Informacje

Uważajcie na wangiri. Nie odbierajcie telefonów z takim początkiem!

2024-04-03 10:26

Odebraliście w ostatnim czasie połączenie z dziwnego numeru? Ktoś od razu się rozłączył, a wy chcieliście oddzwonić? Albo nie odebraliście i macie taki zamiar? Lepiej tego nie róbcie. To próba oszustwa.

Nigdy nie oddzwaniaj na te numery! To próba oszustwa

Jeżeli ktoś próbował się z wami skontaktować z numeru, który wydawał się wam dziwny, lepiej nie próbujcie oddzwaniać. Połączenia z numerów kierunkowych takich jak +94, +373, +39 czy +223 to próba oszustwa, tak zwane wangiri, nazywane też metodą „one call”. W żadnym wypadku nie powinniśmy nawiązywać próby kontaktu. W przeciwnym razie możemy zostać narażeni na poważne koszty.

Połączenia przychodzą z numerów zarejestrowanych w różnych krajach. Ktoś zazwyczaj „puszcza” nam jeden sygnał lub po odebraniu przez nas telefonu od razu się rozłącza. Jaka jest nasza naturalna reakcja? Chcemy oddzwonić i dowiedzieć się, o co chodzi. Jeżeli to zrobimy, nasz operator sieci komórkowej naliczy  spore opłaty, gdyż numer, na który chcemy zadzwonić, pochodzi z dalekiego kraju. Te kwoty mogą być dotkliwe.

Metoda wangiri została dopracowana przez oszustów. Jeśli zadzwonimy na podejrzany numer, połączenie zazwyczaj odbiera komputer. Nawet po odebraniu, w słuchawce możemy słyszeć sygnał oczekiwania. To bardzo mylące, gdyż możemy myśleć, że cały czas czekamy na odebranie, a opłata za połączenia jest już naliczana.

Numery, z których możemy otrzymać połączenia, mogą być naprawdę różne. Warto zwracać uwagę na numery kierunkowe i w razie jakichkolwiek wątpliwości nie oddzwaniać. W ostatnim czasie odnotowano m.in. takie numery:

  • +94 – Sri Lanka
  • +994 – Azerbejdżan
  • +93 – Afganistan
  • +375 – Białoruś
  • +373 – Mołdawia
  • +223 – Mali

ZOBACZ: PORUSZANIE TYCH 7 TEMATÓW POKAZUJE, ŻE JESTEŚ MAŁO INTELIGENTNY

Policja rozbiła gang zajmujący się wyłudzaniem pieniędzy. Oszuści podawali się za amerykańskich żołnierzy