Gliniarz naścienny

i

Autor: Wikipedia / gailhampshire Gliniarz naścienny

Ciekawostki

Tworzy gliniane kokony i zalęga się w naszych domach. Jak pozbyć się tych uciążliwych owadów?

2024-06-06 14:18

Wyglądają groźnie, przypominają osy, do tego budują dziwnie wyglądające kokony. Gliniarze ścienne - bo to o nich mowa - lubią czasem zalęgnąć się w domu. Jak poradzić sobie z tymi insektami? Istnieje na nie sprawdzony sposób.

Spis treści

  1. Czym są gliniarze ścienne?
  2. Sposób na gliniarze ścienne
  3. Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce

Czym są gliniarze ścienne?

Te czarne, nakrapiane na żółto owady przypominają osy. Są jednak od nich większe, a ich ciała są bardziej smukłe i "podzielone". Mogą użądlić, jednak ich jad nie jest tak silny, jak os. Gliniarze ścienne przywędrowały do Polski z cieplejszych rejonów Europy i zadomowiły się tu na dobre. Na tyle, że nierzadko wybierają na miejsce swojego bytowania siedliska ludzkie. Tak, na ich kokony można natrafić nawet w... szafie. 

Co robić w takiej sytuacji? Czym są kokony budowane przez te insekty?

Sposób na gliniarze ścienne

Kokony służą gliniarzom do składania jaj. Są to ich gniazda. Swoje larwy karmią zabitymi jadem pająkami. Dlatego po zniszczeniu kokonów można odnaleźć w nich ich resztki. Jak zabezpieczyć się przed zalęgnięciem się gliniarzy w naszym domu? Sposób jest prosty.

Gliniarze - podobnie jak wiele innych insektów - nie lubią określonych zapachów. Ten konkretny gatunek nie przepada za wonią olejków eteryczne z eukaliptusa i mięty. Wystarczy posmarować nimi ramy okien, a przygotowanym roztworem z wodą spryskać wnętrze pomieszczenia. Zapachy te działają na gliniarze ścienne drażniąco, co oznacza, że owady będą się trzymały z daleka od naszych włości.

Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce

Zobacz naszą galerię!

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne