Bieszczady

To najwyższa zapora w Polsce. Znajduje się na Podkarpaciu i przyciąga tłumy!

2024-07-14 16:39

Wybierając się w Bieszczady warto zajrzeć do miejscowości Solina. To właśnie tu, między bieszczadzkimi pagórkami dumnie pręży się zapora wodna. Warto wiedzieć, że jest ona naprawdę rekordowa. Chodzi o jej wysokość. Wzniesiona w latach 60. ubiegłego stulecia zapora jest najwyższą tego typu budowlą w Polsce.

Zapora w Solinie jest najwyższą w Polsce. Przyciąga tłumy turystów

"Zapora Wodna w Solinie - perła inżynierii ukryta w sercu Bieszczadów. Oddana do użytku w lipcu 1968 roku, po dziewięciu latach budowy, stała się najwyższą betonową zaporą wodną w Polsce i kluczową budowlą hydrotechniczną kraju. O jej wyjątkowości świadczy przede wszystkim imponująca wysokość prawie 82 metrów i długość 664 metrów" - tak o Solinie możemy przeczytać na jej oficjalnej stronie.

To właśnie te 82 metry czynią z solińskiej zapory prawdziwą rekordzistkę. Równie robiąc wrażenie jest koszt jej wzniesienia. Budowa pochłonęła 1,5 miliarda złotych. Warto dodać, że obecny kształt zapory zawdzięczamy mgr inż. Feliksowi Niczke. Jest on autorem drugiego projektu bieszczadzkiej tamy. Pierwszy, z 1921 roku, należał do lwowskiego hydrologa, Karola Pomianowskiego. Niestety projekt przepadł w wojennej zawierusze. 

Najwyższa zapora w Polsce utworzyła jezioro o pojemności 474 mln m sześciennych, powierzchni ponad 2100 ha i głębokości dochodzącej do 60 metrów! Jego powstanie oznaczało dla setek osób zamieszkujących dawne wsie w tej okolicy przymusową migrację. Miejscowości te zostały zalane, a ich pozostałości do dziś pozostają na dnie Jeziora Solińskiego.

QUIZ. Skróty z czasów PRL. Rozszyfrujesz je?

Pytanie 1 z 19
Co oznacza MO?

Niezwykły widok na Bieszczady. To dzięki kamerom PKL Solina

Zobacz nasza galerię!

Rowerstrada Solina Zakopane