To było ich najdroższe selfie w życiu. Za takie zdjęcie zapłacili po 500 złotych

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Wydarzenia

Turyści ukarani za wejście w niedozwolone miejsce. Zorganizowali sesję ze znakiem granicznym

2024-06-19 14:16

Strażnicy graniczni z placówki w Wojtkowej ukarali Polkę oraz Niemca, którzy skuszeni pamiątkowym „selfie” ze znakiem granicznym weszli na pas drogi granicznej. Straż Graniczna podkreśla, że zbliża się sezon turystyczny więc przypomina zasady przebywania w rejonie przygranicznym.

To było ich najdroższe selfie w życiu

Do zdarzenia doszło 17 czerwca na odcinku polsko-ukraińskiej granicy ochranianej przez funkcjonariuszy z placówki SG w Wojtkowej.

Strażnicy monitorujący granicę z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń zauważyli dwie osoby, które podróżując rowerami, wjechały na pas drogi granicznej. Osoby zbliżyły się do znaku granicznego i zorganizowały sobie sesję ze znakiem granicznym – informuje por. SG Piotr Zakielarz.

Patrol SG ustalił, że była to Polka oraz obywatel Niemiec przebywający na Podkarpaciu turystycznie. Mieli świadomość, że nie wolno zbliżać się do linii granicy jednak pokusa wykonania zdjęcia była silniejsza. Oboje zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych.

ZOBACZ: Bieszczadzkie szlaki, które pokonasz z dziecięcym wózkiem

Jak zachować się rejonie przygranicznym?

Podkarpaccy strażnicy przypominają, że na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej (granica z Ukrainą):

Zakaz został wprowadzony Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego nr 16/09 z dnia 19.10.2009r. Na całym odcinku podkarpackiej granicy z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wejścia na ten 15-metrowy pas (pas drogi granicznej) mierzony od linii granicy. Wzdłuż granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”.

Wejście na pas drogi granicznej to wykroczenie, za które grozi mandat do 500 złotych. W określonych przypadkach — w sytuacji przekroczenia granicy, czyn może być zakwalifikowany jako przestępstwo.

Zachęcamy do stosowania się do znaków umieszczonych wzdłuż granicy państwowej. Ograniczy to liczbę interwencji mundurowych, a odwiedzjącym rejon przygraniczny nieprzyjemnych konsekwencji. - informuje SG.

Pas graniczny

i

Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Pierwsze upalne dni na Podkarpaciu