Kim był prof. Stanisław Leszczycki?
"Dziś przypada 28 rocznica śmierci prof. Stanisława Leszczyckiego, który całe życie związany był z górami i przyrodą" - tak rozpoczynają facebookowy post upamiętniający prof. Stanisława Leszczyckiego leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany.
Kim był prof. Stanisław Leszczycki? Poza wieloma zasługami, był jednym z ekspertów do spraw Polskich granic podczas konferencji w Poczdamie w 1945 roku. To właśnie jemu Bieszczady zawdzięczają kształt lokalnej granicy z Haliczem i Tarnicą w jej ramach. Protestował, gdy Sowieci zaproponowali przebieg południowej granicy wzdłuż linii prostej od miejscowości Smolnik nad Sanem do Wielkiej Rawki. To właśnie jego nieustępliwość pozwoliła na poprowadzenie jej biegiem Sanu aż po jego źródła. Dzięki temu w granicach Polski znalazła się część Bieszczadów o powierzchni około 300 km kw., z Tarnicą i Haliczem, Ustrzykami Górnymi, Stuposianami, doliną Wołosatego i wsią Sianki.
Bezimienna przełęcz będzie nosić imię prof. Leszczyńskiego?
"Obecnie Polskie Towarzystwo Tatrzańskie podjęło starania o nazwanie jak dotąd bezimiennej przełęczy pomiędzy Haliczem a Rozsypańcem imieniem prof. Stanisława Leszczyckiego upamiętniając tym samym urodzonego 8 maja 1907 w Mielcu wybitnego polskiego geografa" - możemy przeczytać w poście Nadleśnictwa Stuposiany.
Ceny w sklepiku w Chatce Puchatka w Bieszczadach
Zobacz więcej w naszej galerii!