Nowy znak drogowy

i

Autor: De Ministerio de Transportes, Movilidad y Agenda Urbana Ten znak może zdezorientować kierowców. Co oznacza?

Porady

Ten znak może zdezorientować kierowców. Mało kto wie, co oznacza

2024-05-24 14:37

Kierowcy podróżujący poza granicami naszego kraju bardzo często mogą spotkać się ze znakami drogowymi, o których w Polsce nikt nie słyszał. Jest nim na przykład dosyć tajemniczy symbol wprowadzony w ubiegłym roku w południowej Europie. Wiecie, co oznacza samochód zasłonięty kreskami?

Nowy znak drogowy. Co oznacza auto przysłonięte liniami?

Niektóre znaki drogowe, choć mogą różnić się pewnymi szczegółami, w całej Europie wyglądają bardzo podobnie i kierowcy nie mają problemu z ich rozpoznaniem. Trudno bowiem pomylić znak dotyczący ograniczenia prędkości czy kolory sygnalizacji świetlnej. Nie zmienia to jednak faktu, że w poszczególnych krajach obowiązują też takie znaki, z którymi kierowcy przyjeżdżający z zagranicy mogą mieć niemały problem. Występują one bowiem tylko w konkretnych krajach.

Jednym z takich dosyć tajemniczych znaków, jest ten przedstawiający samochód zasłonięty liniami. Mogłoby się wydawać, że oznacza on ryzyko wypadku, albo też informuje o możliwości zderzenia się z jakimś, bliżej nieokreślonym obiektem. Jest jednak inaczej. Spotkamy go w Hiszpanii w miejscach narażonych na pojawienie się zjawisk atmosferycznych, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na widoczność. Chodzi m.in. o mgłę, śnieg czy też intensywny deszcz.

Hiszpański znak P-33 daje kierowcom jasny sygnał, że na drodze, po której się poruszają, często zdarzają się zjawiska, które wymagają od nich dodatkowej czujności i uwagi. Konieczne będzie zmniejszenie prędkości, zachowanie odpowiedniego dystansu od innych pojazdów, a także jeszcze bardziej dokładna obserwacja otoczenia oraz pieszych. W tych miejscach więcej wymaga się również od samych pieszych, którzy powinni zadbać o odpowiednie ubranie i elementy odblaskowe, które pomogą kierowcom w ich dostrzeżeniu.

Można się zastanawiać, czy w Polsce spotkamy odpowiednik hiszpańskiego znaku. Nie, takiego znaku nie ma u nas, ale jest za to inny, bardziej ogólny. Znak A-30, czyli żółty trójką z wykrzyknikiem, który informuje nas o „innym niebezpieczeństwie”. Znajdziemy pod nim tabliczkę mówiącą nam o konkretnym zagrożeniu.

ZOBACZ: JAKIE AUTA POLICJANCI KONTROLUJĄ NAJCZĘŚCIEJ?

Listen on Spreaker.
Maria przeszła wspaniałą metamorfozę. Tak schudła Królowa turnusu!