Spis treści
- Czego dotyczą zmiany dla kierowców?
- Zniesienie opłat ewidencyjnych. Ile zaoszczędzą kierowcy?
- Nowe przepisy dla kierowców
Czego dotyczą zmiany dla kierowców?
16 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja przepisów, która z pewnością zainteresuje kierowców. Oprócz zmian w systemie punktów karnych, pojawił się także zapis mówiący o zniesieniu opłat ewidencyjnych, ponoszonych przez właścicieli samochodów. Od 1 lipca kierowcy nie będą musieli ponosić już dodatkowych wydatków. Co konkretnie ulegnie zmianie?
Kierowcy nie będą musieli wnosić opłat ewidencyjnych za: rejestrację pojazdu, wydanie dowodu rejestracyjnego, wymianę bezterminowego prawa jazdy, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic, przeprowadzenie badania technicznego pojazdu i odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie, wydanie tablic rejestracyjnych i ich wtórników, a także wydanie blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz profesjonalnych tablic rejestracyjnych.
Zniesienie opłat ewidencyjnych. Ile zaoszczędzą kierowcy?
Właściciele samochodów zmiany odczują m.in. podczas obowiązkowego przeglądu technicznego samochodu. Nie będzie to jednak duża oszczędność. Za badanie samochodu osobowego będzie trzeba zapłacić 98 złotych, czyli zaledwie o złotówkę mniej niż obecnie. W przypadku rejestracji pojazdu oraz wydania prawa jazdy różnica wyniesie jeszcze mniej – jedynie 50 groszy.
Nie będą to natomiast jedyne zmiany, których musimy się spodziewać. Rząd modyfikuje dosyć absurdalny nakaz zapłaty 50 groszy opłaty ewidencyjnej za wirtualny zwrot prawo jazdy zatrzymanego również w sposób wirtualny. Od 2015 roku mundurowi zatrzymują prawa jazdy na trzy miesiące, w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Na początku funkcjonariusze zatrzymywali dokument, który następnie trafiał do starostwa. Po trzech miesiącach kierowca musiał złożyć wniosek o zwrot i zapłacić 50 groszy opłaty ewidencyjnej.
Nowe przepisy dla kierowców
Od 2020 roku kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie dokumentu prawa jazdy. Policja przestała także odbierać fizyczny dokument w przypadku odebrania uprawnień na trzy miesiące. Funkcjonariusz dokonuje jedynie wpisu do Centralnej Ewidencji Kierowców. Kierowy, aby znów legalnie jeździć samochodem nie muszą zatem odwiedzać urzędu aby odebrać dokument. Jednak do tej pory cały czas musieli płacić za jego zwrot. Od 1 lipca ma się to zmienić.
Zniesienie opłaty ewidencyjnej przy zwrocie zatrzymanych uprawnień jest dosyć istotną kwestią dla kierowców. I nie chodzi tutaj o wydatek 50 groszy. Wielu kierowców ze względu na brak takiej opłaty miało sporo problemów. Gdy kwota nie została opłacona, policja i sądy uznawały, że zwrot prawa jazdy się nie odbył. Wówczas kierowca był traktowany jako osoba prowadząca samochód nielegalnie. Policja miała więc prawo odholować samochód, a zatrzymany kierowca mógł otrzymać grzywnę, której maksymalna wartość wynosi 30 tysięcy złotych.
Zaskakuje jednak fakt, że nadchodząca nowelizacja przepisów nie wprowadza automatycznego zwrotu zatrzymanego prawa jazdy. Nawet po 1 lipca trzeba będzie złożyć w urzędzie wniosek o zwrot zatrzymanych dokumentów. Można to zrobić osobiści lub pocztowo. Nie ma możliwości wypełnienia wnioski internetowo.
Jakie auta policjanci kontrolują najczęściej?
Listen on Spreaker.