Jakub Głogowski, WSIiZ

i

Autor: Jakub Głogowski, WSIiZ

Tego jeszcze nie było! Rzeszowska uczelnia przeprowadza egzaminy dyplomowe online

2020-04-01 11:49

Pierwsze takie obrony już się odbyły. Uczelnia wyjaśnia, jak dokładnie są przeprowadzane. W najbliższych tygodniach takich studenckich egzaminów dojrzałości będzie kilkadziesiąt.

Nauka na odległość dla jednych jest prawdziwą zmorą, inni potrafią wyjść z opresji cało i zaproponować interesujące rozwiązania. Jedną z placówek, która dobrze radzi sobie w obecnej sytuacji jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tu nawet obrony prac dyplomowych odbywają się online. Jak to możliwe?

- Wszystkie sesje są nagrywane i pozostają w zasobach platformy Blackboard. Dla przeprowadzenia obrony niezbędny jest ze strony wszystkich zainteresowanych podmiotów (student, członkowie komisji egzaminacyjnej, promotor oraz recenzent) komputer z dostępem do Internetu, wyposażony w kamerę i mikrofon. Zgodnie z wytycznymi uczelni, na ekranie monitora widoczna musi być postać studenta (do pasa) oraz jego dłonie, co pozwala na ograniczenie możliwości korzystania przez studenta z dodatkowych materiałów. Student ma patrzeć bezpośrednio w kamerę - dokładnie wyjaśnia Grażyna Bochenek, rzeczniczka uczelni.

Pierwsze takie obrony już się odbyły, a w planach jest kilkadziesiąt kolejnych.

WSIiZ dodaje, że prowadzone są też zajęcia ze studentami niemal tak, jak dotychczas, bo w czasie rzeczywistym. Służby do tego specjalna platforma:

- Od 14 marca przeprowadzono online ponad 80 procent wszystkich zaplanowanych zajęć dydaktycznych. Dzięki narzędziu Blackboard Collaborate Ultra na platformie Blackboard kontakt studentów z wykładowcami ma miejsce w czasie rzeczywistym. Nowoczesny system e-learningowy pozwala na przeprowadzanie wideokonferencji, prezentację wybranych plików, daje możliwość udostępniania obrazu pulpitu (co pomaga w konsultacjach z zakresu obsługi aplikacji) oraz pisania ręcznego (co jest przydatne w nauczaniu matematyki i przedmiotów pokrewnych). Duża część zajęć przeprowadzana jest z domów wykładowców, zaś studenci korzystają ze swoich tabletów lub smartfonów - informuje Bochenek.

Tak powinna wyglądać szkoła przyszłości?

Ch czy h? Quiz nie tylko dla mistrzów ortografii

Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię: