Tarcza 4.0 niekorzystna dla pracownika?
Tarcza 4.0 docelowo ma chronić pracodawców w czasach kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Nie brakuje w niej przepisów dotyczących stricte pracowników, jak możliwość wysyłania pracownika na przymusowy urlop, czy wysłanie go na przestój ekonomiczny, co wiąże się z obniżeniem pensji.
O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:
Tarcza 4.0 doprecyzowuje też przepisy dotyczące pracy zdalnej. Teraz nie będzie wystarczającym polecenie od szefa w stylu "pracuj z domu". By do tego doszło, trzeba będzie spełnić szereg warunków. Jakich?
Praca zdalna: Nowe przepisy w tarczy 4.0
Szczegóły dotyczące przepisów o pracy zdalnej w tarczy 4.0 podaje portal kadry.infor.pl. By doszło do pracy zdalnej trzeba będzie spełnić trzy pdstawowe warunki:
- pracownik musi posiadać umiejętności, by wykonać pracę z domu
- pracodawca może sprawdzić, czy pracownik ma w domu warunki lokalowe do pracy zdalnej
- powierzone zadania muszą być wykonalne poza zakładem pracy
Praca zdalna: Sprzęt i BHP
Pracodawca powinien zapewnić odpowiedni sprzęt. Pracownik może też używać własnego, pod warunkiem, że umożliwo to ochronę danych osobowych, zachowannie tajemnic itp. Przepisy BHP ograniczają się jedynie do środków i materiałów do pracy od praodawcy właśnie.
Pracodawca może też polecić ewidencjonowanie czasu pracy w domu i zakresu czynności, które wykonujemy.
Praca zdalna: Można odwołać pracownika w każdej chwili
Pracodawca będzie mógł też w każdej chwili odwołać pracownika z pracy zdalej. Jedyny warunek to zapewnienie mu bezpiecznego powrotu do pracy zdalej.
Praca zdalna: Do tej pory nie było przepisów
Dodajmy, że do tej pory w polskim prawie nie było przepisów regulujących pracy zdalnej. Były jedynie te dotyczące telepracy, a nie są to pojęcia tożsame.