Tarcza 4.0 przyjęta przez Sejm
Tarcza 4.0 została przyjęta przez Sejm. To szereg przepisów, które mają chronić pracodawców w czasach kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Dotyczą między innymi ułatwień dotyczących przetargów, wakacji kredytowych, dopłat do odsetek przy kredytach dla przedsiębiorców, ułatwień podatkowych, czy wparcia w utrzymaniu miejsc pracy. Te ostatnie budzą sporo wątpliwości. Czy tarcza 4.0 będzie niekorzystna dla pracowników? Co się dla nich zmieni?
Przymusowe urlopy
Zgodnie z nowymi przepisami w czasie epidemii pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop. W założeniu ma to rozwiązać problem kumulowania się urlopów, które są zaległe.
Tarcza 4.0: Obniżenie pensji albo przestój ekonomiczny
Pracownicy będą mogli obniżyć wymiar czasu pracy pracownika albo objąć go przestojem ekonomicznym. To oznacza niższe pensje:
"Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca będzie wypłacał wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Z kolei wymiar czasu pracy pracownika może zostać obniżony maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy przed jego obniżeniem".
Tarcza 4.0: Praca zdalna
Pojawią się też nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Ministerstwo Rozwoju informuje o tym tak:
"Doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej. Celem jest zapewnienie równego traktowania pracowników i zapobieganie ewentualnym nadużyciom polegającym".
Tarcza 4.0: Niższa odprawa
Tarcza 4.0 zakłada też możliwość ograniczenia odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług. Maksymalna odprawa lub odszkodowanie mają wynosić 10-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, żatem 26 000 zł.
Tarcza 4.0: Inne przepisy
Tarcza 4.0 daje też możliwość wypowiadania umów o zakazie konkurencji, zawieszenia niektórych funduszy socjalnych w zakładach pracy otrzymania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych także przez te podmioty, które, pomimo spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, nie zdecydowały się na objęcie pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżeniem wymiaru czasu pracy.
Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.
Tarcza 4.0: Kiedy rozpatrzy Senat?
Senat rozpatrzy całą ustawę najwcześniej 17 czerwca.