Kleszcze

i

Autor: pixabay.com Ta grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze.

Informacje

Ta grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze. Lepiej uważaj!

2024-07-12 12:42

Kleszcze są bardzo niebezpieczne. Wprawdzie nie mają wzroku, ale za to ich mocną stroną jest dotyk i węch. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, są coraz bardziej aktywne. Czy wiecie co najbardziej przyciąga kleszcze? Masz taką grupę krwi? Lepiej uważaj!

Ta grupa krwi wyjątkowo przyciąga kleszcze

O tym, że kleszcze stanowią dla nas spore zagrożenie, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Z raportu opublikowanego przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH – PIB dowiadujemy się, że od początku roku do końca lutego zanotowano jedenaście przypadków kleszczowego zapalenia mózgu oraz 1465 zachorowań na boreliozę. Te dane nie napawają optymizmem, a zbliżająca się wielkimi krokami wiosna z pewnością sprawi, że kleszcze będą jeszcze bardziej aktywne.

Do interesujących wniosków doszli czescy naukowcy. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, na łamach "Annals of Agricultural and Environmental Medicine" udowodnili, że jedna grupa krwi wyjątkowo przyciąga kleszcze. Jak to odkryli? Niezbędne było im do tego przeprowadzenie dosyć nietypowego eksperymentu. Po zebraniu stu kleszczy, podali im krew w celu sprawdzenia, czy któraś z grup będzie wyjątkowa zachęcająca dla tych niebezpiecznych pajęczaków. Wnioski nasunęły się same.

Przypuszczenia badaczy się potwierdziły. Eksperyment pozwolił potwierdzić tezę, że jest jedna grupa krwi, którą kleszcze lubią wyjątkowo. Chodzi o grupę A, z którą w Polsce możemy najczęściej spotkać się w postaci A Rh+.

Jak chronić się przed kleszczami?

-Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie – informuje Ministerstwo Zdrowia. Wybierając się na spacer lub w tereny zalesione warto pamiętać o tym, że kleszcze żyją głównie:

  • w lasach liściastych i mieszanych;
  • na obszarach trawiastych;
  • w gęstych zaroślach, paprociach;
  • na terenach zieleni miejskiej.

Te niebezpieczne dla naszego zdrowia pajęczaki przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) – podaje MZ.

ZOBACZ: TE ROŚLINY PRZYCIĄGAJĄ KLESZCZE. LEPIEJ POZBĄDŹ SIĘ ICH Z OGRÓDKA LUB DZIAŁI

Listen on Spreaker.
Polska w ogniu! Czy za ostatnimi pożarami stoi Rosja?