Oleica krówka nie jest niebezpieczna
Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) to gatunek chrząszcza z rodziny oleicowatych (Meloidae), znany ze swojego niezwykłego wyglądu i toksycznych właściwości. Oleica krówka ma charakterystyczne, duże i wydłużone ciało o czarnej, metalicznie połyskującej powierzchni. Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 3 cm długości i robić wrażenie, szczególnie na tych, którzy boją się dużych owadów. Ich skrzydła są silnie skrócone, przez co nie potrafią latać.
Oleica krówka z racji na swoje duże rozmiary (i nie tylko) porusza się powoli i często spotykane są na ścieżkach, polanach oraz łąkach, zwłaszcza wiosną. Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w Europie, w tym w Polsce. Można go spotkać na otwartych terenach, takich jak łąki, pola i skraje lasów.
ZOBACZ: Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce
Oleica wydziela silną toksynę
Oleica krówka wydziela z kolanek nóg żółtą ciecz zawierającą kantarydynę – silnie toksyczny związek, który może powodować podrażnienia skóry, może być nawet śmiertelny dla wielu zwierząt i ludzi. Działa ona drażniąco na skórę i błony śluzowe. Oleicy krówki nie należy się obawiać, ponieważ jeden owad nie wydzieli śmiertelnej dla człowieka dawki, czyli około 0,03 grama substancji.
Kantarydyna była wykorzystywana w dawnych czasach jako afrodyzjak i składnik trucizn. Mimo groźnego wyglądu nie jest agresywna, ale należy jej unikać i nie dotykać gołymi rękami.
Polecany artykuł: