Szokujące sceny w Zagórzu na Podkarpaciu. Niedźwiedź biegał po ulicy, kilka metrów od ludzi

i

Autor: Sąsiedzi Lesko/Facebook/zrzut ekranu

Wydarzenia

Szokujące sceny w Zagórzu na Podkarpaciu. Niedźwiedź biegał kilka metrów od ludzi

2024-05-18 9:09

To nie pierwsze nagranie z tego regionu Podkarpacia, na którym widać chodzące blisko zabudowań niedźwiedzie. Tym razem młody drapieżnik zbliżył się naprawdę blisko. Szokujące zajście uwieczniła jedna z mieszkanek Zagórza, która znalazła się bardzo blisko niedźwiedzia.

Szok sceny w Zagórzu na Podkarpaciu

Proszę udostępnijcie ten filmik dalej, by doszedł do władz, niech coś z tym robią!!! To się dzieje w biały dzień, gdy każdy coś koło domu robi… - pisze mieszkanka Zagórza, która udostępniła nagranie w mediach społecznościowych. Na krótkim filmie widać, jak dosłownie kilka metrów od niej przebiega młody niedźwiedź. W tle słychać szczekające psy i niedowierzanie mieszkanki, która chwyciła za telefon i nagrała biegającego po ulicy niedźwiedzia.

Kolejne niebezpieczne zajście w gminie Zagórz

Pod koniec kwietnia 2024 roku opisaliśmy sytuację w Tarnawy Dolnej w gminie Zagórz, gdzie niedźwiedź przebiegł przez pola i znalazł się w bliskiej odległości od zabudowań.

Czy władze gminy Zagórz reagują?

Szokujące i niebezpieczne zdarzenia dzielą tygodnie. Przesłaliśmy do władz gminy Zagórz prośbę o komentarz w tej sprawie i wytłumaczenie w jaki sposób dbają o bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Materiał zostanie zaktualizowany o odpowiedź.

Jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie tłumaczy, jak należy zachować się w czasie spotkania z niedźwiedziem. Gdy go zobaczymy, warto zastosować się do tych zasad:

  • Należy oddalić się w sposób cichy i spokojny – nie należy uciekać, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz! Nie należy także wchodzić na drzewo, niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
  • Szczególnie ostrożnie należy się wycofać, jeśli natrafimy na młode niedźwiadki, samica w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
  • Nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, gdyż niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
  • Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia, np. aby zrobić zdjęcia czy sfilmować go. Błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką może go rozdrażnić.
  • Jeśli staniesz z niedźwiedziem oko w oko, należy delikatnie rozpiąć pas biodrowy plecaka, aby w razie czego móc go zrzucić – może zainteresuje się nim. nie rób gwałtownych ruchów, kontroluj jego zachowanie (nie patrz mu w oczy).
  • Jeśli niedźwiedź obserwuje cię i ma uszy położone do tyłu, powoli wycofuj się. Jeżeli jesteś z dziećmi, zwracaj uwagę na ich zachowanie.
  • Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz – w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju – w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.
Lody dla psów