Rzeszów: Nowe wiaty rowerowe przy SP 18. W każdej chwili można je rozbudować

i

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów: Nowe wiaty rowerowe przy SP 18. W każdej chwili można je rozbudować

2021-12-31 13:44

Może pomieścić prawie 50 rowerów i coraz popularniejszych hulajnóg. Mowa o dwóch wiatach, które powstały przy szkole podstawowej nr 18 w Rzeszowie. Jeśli zajdzie taka potrzeba to można je łatwo rozbudować.

To ma zachęcić do przyjazdu do szkoły rowerem. Taki plan ma prezydent Konrad Fijołek, który miał spory wkład w budowę zadaszonych wiat na rowery. To kolejny element w budowie „Smart City”.

- Chcę, aby Rzeszów był miastem nowoczesnym i ekologicznym, prawdziwym Smart City. Dlatego będziemy inwestować między innymi w drogi i parkingi dla rowerów. Mam nadzieję, że dzięki temu jak najwięcej mieszkańców zrezygnuje z jazdy samochodem, na rzecz ekologicznych form transportu. Liczę, że także te dwie nowe wiaty będą codziennie pełne rowerów i hulajnóg – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Można je rozbudować w każdym momencie

Wiaty przy SP 18 zostały wybudowane w systemie modułowym, dzięki czemu w przyszłości będzie można je łatwo rozbudować. Są wykonane ze specjalnie przygotowanych elementów stalowych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Pod dachem jest łącznie 48 miejsc na rowery oraz dodatkowa powierzchnia na hulajnogi.

Wewnętrzne oświetlenie wyposażono w czujniki zmierzchu i ruchu, dzięki czemu po zmroku światło włącza się automatycznie, kiedy do środka wchodzi człowiek. Wiaty nie wymagają przyłączenia do sieci energetycznej, ponieważ wszystkie elementy zasilane elektrycznie wykorzystują energię wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. Budowa wiat kosztowała 156 tysięcy złotych i zajęła dwa tygodnie.