Przemoc w rodzinie w czasach koronawirusa: Gdzie można uzyskać pomoc?

i

Autor: Pixabay

Przemoc w rodzinie w czasach koronawirusa: Gdzie można uzyskać pomoc?

2020-04-27 11:27

Ciągłe przebywanie w mieszkaniu z domowym oprawcą może być bardzo trudne. Ofiary nie są jednak pozostawione same sobie. Podkarpacka policja wylicza, gdzie można uzyskać pomoc i apeluje, by nie bać się reagować.

Izolacja domowa a przemoc

Epidemia koronawirusa nie sprzyja rozwiązywaniu problemów przemocy domowej. Zamknięcie się w czterech ścianach z oprawcą może być tragiczne w skutkach. Policja apeluje, by nie bać się reagować i wskazuje, gdzie można uzyskać pomoc nawet bez wychodzenia z domu.

Przemoc domowa: Gdzie szukać pomocy?

Numer 112

"W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112" - wyjaśnia policja.

  • Aplikacja "Alarm 112"

Jeśli ofiara nie ma możliwości rozmowy telefonicznej, może skorzystać z aplikacji "Alarm 112":

"Aplikacja pozwala między innymi na zgłoszenie zdarzenia alarmowego jeśli nie można wykonać połączenia głosowego. Pozwala również na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, takich jak dom, praca lub inne. Proces rejestracji wymaga wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji obsługiwanego urządzenia (telefonu), co umożliwi precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia z wykorzystaniem mapy" - informuje policja.

  • Aplikacja "Moja Komenda"

Za pomocą aplikacji można skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Dzięki apce można do niego zadzwonić lub wysłać mu wiadomość e-mail.

  • Aplikacja "Twój Parasol"

To aplikacja stworzona stricte dla osób doświadczających przemocy w rodzinie:

"Aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie, jednakże na chwilę obecną są to jedynie dane z terenu garnizonu stołecznego (rejon podległy Komendzie Stołecznej Policji). Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach" - wyjaśnia policja.

  • Policyjny Telefon Zaufania

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę możliwym jest także skorzystanie z Policyjnego Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Więcej informacji można znaleźć na stronie podkarpackiej policji.

Jak napisać dobre curriculum vitae? - Najważniejsze to skupić się na treści, a nie na formie - przekonuje Agnieszka Śladkowska. Posłuchaj!

Czy znasz tablice rejestracyjne na Podkarpaciu?

Pytanie 1 z 10
W Kolbuszowej jeździ się na tablicach:
COŚ DOBREGO #12