Podkarpacka straż pożarna ostrzega przed wchodzeniem na lód. „Może się to skończyć tragedią”

i

Autor: Pixabay

Podkarpacka straż pożarna ostrzega przed wchodzeniem na lód. „Może się to skończyć tragedią”

2022-01-11 12:45

Pogoda za oknem sprawia, że niektóre rzeki czy stawy na Podkarpaciu są skute lodem. To może sprzyjać głupim pomysłom, jak np. wchodzenie na lód, żeby się poślizgać, lub łowić ryby w przeręblu. Niestety wciąż nie brakuje takich osób, które decydują się na tak nierozważny pomysł.

Gdy pod naszymi nogami załamie się lód, mimo szoku trzeba przede wszystkim zachować spokój i oszczędzać siły.

- W przeciwnym wypadku może się to skończyć tragedią. Jeżeli jest to możliwe, zrzućmy buty, które ważą nawet kilka kilogramów. Po wydostaniu się z wody, należy powoli czołgać się lub przeturlać w bezpieczne miejsce i jak najszybciej przebrać w suche ubrania – mówi Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków.

CZYTAJ TAKŻE: Mały niedźwiedź był w wielkim niebezpieczeństwie! Uratowali go leśnicy z Ustrzyk Dolnych

Co jeśli to ktoś będzie potrzebował pomocy?

– Widząc osobę, która wpadła do wody, w pierwszej kolejności należy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod nr 112. Nie możemy do niej biec, bo lód może się też załamać pod nami – ostrzega Betleja.

Czekając na pomoc, można rzucić patyk, szalik lub pasek, który osoba poszkodowana chwyci i spróbuje wydostać się na brzeg. A później, jeżeli to możliwe, należy podać ciepły i bardzo słodki napój, suche ubrania lub przykryć ciepłym kocem.

Zima wróciła w Bieszczady