Wisteria

i

Autor: 3268zauber - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

Ciekawostki

Oto najbardziej trującą roślina 2024 roku. Możesz mijać ją codziennie w swoim ogrodzie!

2024-07-04 17:26

Po ziemniaku i pietruszce, czyli dwóch laureatach zestawienia na najbardziej trującą roślinę roku w minionych latach, znamy kolejnego zwycięzcę. Tym razem padło nie na warzywo, które spożywamy, ale bardzo popularną roślinę ozdobną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rosnąca w naszych ogrodach i w miejskich parkach, może być aż tak trująca.

Najbardziej trująca roślina 2024 roku

W ubiegłym roku plebiscyt na najbardziej toksyczną roślinę wygrała pietruszka. Zaś w 2022 roku ten tytuł trafił do ziemniaka. Wszystkie zielone części ziemniaka są bardzo toksyczne dla człowieka. Tym razem najbardziej trującą rośliną roku została wisteria. Nie jest to nic, co spożywamy, tak jak w przypadku wcześniejszych „zwycięzców”, ale jest ona bardzo popularna w naszych ogrodach i miejskich parkach. Warto się zastanowić zanim posadzimy ją blisko swojego domu, ale to znak, aby zwracać uwagę, czy nie rośnie w pobliskich parkach.

Inne toksyczne rośliny 2024 roku

W 2024 roku na liście najbardziej toksycznych roślin znalazły się na czwartym miejscu - narcyz, na trzecim miejscu - szczawik czterolistny, na drugim miejscu – szparag lekarski, a zwycięzcą została wisteria.

ZOBACZ: Trujące rośliny w Polsce. Rosną nawet w naszych ogródkach!

Wisteria - gdzie rośnie?

Wisteria znana jako glicynia chińska, glicynia japońska i słodlina jest piękną ozdobą rośliną. Wszystkie jej części zawierają glikozydy i toksyczną żywicę. To trujące substancje zarówno dla ludzi i zwierząt. Najsilniej toksyczne są nasiona. Wisteria to gatunek ozdobnego pnącza, należący do rodziny bobowatych. Ta roślina charakteryzuje się silnie rozrastającym pnączem, groniastymi pachnącymi kwiatami w wielu kolorach – fioletowym, różowym czy niebieskim.

Przy Brackiej znika beton, będą drzewa!
Listen on Spreaker.