Trujące rośliny w Polsce. Rosną nawet w naszych ogródkach!
Trujące rośliny w Polsce występują przeważnie na dzikich terenach, ale są także takie, które rosną w naszych przydomowych ogródkach, parkach, albo polach. Spotkanie z nimi może zakończyć się bardzo źle dla naszego zdrowia. Niektóre są na tyle toksyczne, że zagrażają naszemu życiu powodując paraliż, wymioty, czy duszności. Na, które rośliny lepiej uważać? Tego dowiesz się z naszego zestawienia!
Trujące rośliny w Polsce. Rosną nawet w naszych ogródkach!
Trujące rośliny w Polsce występują przeważnie na dzikich terenach, ale są także takie, które rosną w naszych przydomowych ogródkach, parkach, albo polach. Spotkanie z nimi może zakończyć się bardzo źle dla naszego zdrowia. Niektóre są na tyle toksyczne, że zagrażają naszemu życiu powodując paraliż, wymioty, czy duszności. Na, które rośliny lepiej uważać? Tego dowiesz się z naszego zestawienia!
Tojad mocny
Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Bywa zrywana ze względu na swoje ładne kwiaty lub przesadzana do ogródków przydomowych.
Roślina silnie trująca, jedna z najsilniej trujących roślin w Polsce! Trująca jest cała roślina, a najbardziej korzenie i nasiona, za śmiertelną dawkę uważa się już 2–5 mg akonityny, czyli substancji wytwarzanej przez Tojad mocny. Akonityna początkowo działa pobudzająco, a potem paraliżująco na nerwy czuciowe i ruchowe, co może spowodować śmierć wskutek paraliżu mięśni oddechowych i zatrzymania pracy serca. Co ważne może wnikać również przez skórę.
Złotokap zwyczajny
Wszystkie części rośliny zawierają trujące alkaloidy. Trucizna cytyzyna paraliżuje nasze nerwy. W przypadku ludzi śmierć może nastąpić po spożyciu 2-10 nasion złotokapu. Dodatkowo do zatrucia dojść może w przypadku spożycia miodu zbieranego przez pszczoły z kwiatów złotokapu.
Konwalia majowa
Każda część tej rośliny zawiera w sobie toksyczną substancję o nazwie konwalotoksyna. W jej obecności należy zachować ostrożność. Łatwo jest popełnić błąd, który może okazać się tragiczny w skutkach, bo liście konwalii majowej są bardzo podobne do czosnku niedźwiedziego.
Pokrzyk wilcza jagoda
Wystarczy zjeść jeden owoc tej rośliny… Czarne jagody zawierają silnie oddziałujące na człowieka związki: hyoscyamine, atropinę i skopolaminę. Zatrucie się tymi substancjami wywołuje duszności, halucynacjami, a nawet śmierć.
Blekot pospolity
Rośnie na przydrożach, przychaciach i na polach uprawnych, jako chwast. To popularna roślina, którą pewnie każdy z nas widział. Nie każdy jednak wie, że koniina zawarta w tej roślinie powoduje mocne pieczenie w ustach, podrażnienie śluzówek, a także paraliż układu nerwowego!
Kalina koralowa
Zawarte w owocach trujące saponiny mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet i życiu. Objawy zatrucia występują tylko po spożyciu dużych ilości owoców. Trująca jest także kora i liście.
Objawami zatrucia jest rozszerzenie źrenic oraz ostry nieżyt przewodu pokarmowego z mdłościami, wymiotami, ewentualnie biegunką. W skrajnych przypadkach dochodzą do tego zaburzenia świadomości i rytmu serca, duszności, zaburzenia mowy, pojawienie się krwi w moczu w wyniku uszkodzenia nerek, w końcu nawet utrata przytomności i śmierć.
Barszcz Sosnowskiego
Najbardziej znana roślina, na którą raczej wszyscy uważają. Rośnie na polach, w rowach i lasach.
Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy pojawiają już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin.
Jaskier jadowity
Popularny żółty kwiat jest w rzeczywistości najbardziej trującym ze wszystkich gatunków jaskrów krajowych. Już kilka kropel soku z jaskra jadowitego powoduje miejscowe zaczerwienienie skóry, wysypkę i pęcherze. Niegdyś stosowany był w celu umyślnego spowodowania trudno gojących się ran i pęcherzy. Na błony śluzowe jamy ustnej, żołądka i jelit działanie soku z jaskra jadowitego jest znacznie silniejsze.
Wawrzynek wilczełyko
Cała roślina jest bardzo silnie trująca. Zjedzenie kilku dojrzałych owoców może spowodować poważne dolegliwości. Owoce i liście rośliny zawierają dwa trujące składniki: glikozyd dafninę i mezereinę. Objawami zatrucia już na chwilę po zjedzeniu jest pieczenie i drętwienie ust, puchnięcie warg, krtani i twarzy, ślinotok, chrypka oraz trudności w połykaniu. Następnie pojawiają się silne bóle brzucha i głowy, odurzenie, skurcze, wymioty i krwawe biegunki. Śmierć występuje wskutek zatrzymania krążenia
Szalej jadowity
Cała roślina jest trująca… silnie trująca. Zawiera wielonienasycony alkohol, czyli cykutoksynę. Już niewielkie ilości powodują silne zatrucie, którego objawami jest ślinotok, pieczenie w jamie ustnej, wymioty, drgawki, utrata świadomości i trudności w oddychaniu. Śmierć może nastąpić wskutek porażenia ośrodka oddechowego.