Powstanie nowy park narodowy na Pogórzu Przemyskim?
Polska jest jednym z uboższych krajów w Europie, biorąc pod uwagę liczbę parków narodowych. Według dokumentu Polityka Ekologiczna Państwa 2030 stanowią one tylko 1,1 proc. powierzchni kraju. Średnia europejska w tym względzie to 3,4 proc. Raz na jakiś czas do debaty publicznej powraca temat zwiększenia powierzchni parków narodowych. Taka zapowiedź została zawarta w umowie koalicyjnej. Pojawia się zatem szansa, że sprawa zyska pozytywne zaskoczenie. Aby jednak do tego doszło, potrzebne są zmiany w prawie.
Od wielu lat o powstanie nowych parków narodowych zabiega sporo organizacji pozarządowych czy aktywistów ekologicznych. Temat dotyczy także Podkarpacia, a konkretnie Pogórza Przemyskiego. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze stworzyła stronę „społecznie projektowanego” Turnickiego Parku Narodowego. Znajdziemy tam liczne wskazówki dotyczące zwiedzania, a także informacje o noclegach na obszarze Pogórza Przemyskiego. Na terenie, gdzie planowane jest powstanie parku, znajduje się 6,5 tysiąca drzew, które spełniają kryteria pomników przyrody. Na temat parku powstaje też film dokumentalny.
Na Facebooku możemy znaleźć profil zatytułowany „Niewidzialny Turnicki Park Narodowy”. Znajdziemy tam liczne zdjęcia i filmy przedstawiające wyjątkowość tego miejsca.
Turnickie lasy to miejsce niezwykłe i wyjątkowe na wiele sposobów i w różnych wymiarach. To właśnie tu w niezwykły sposób historia współczesna splątała się z historią naturalną. W czasach rozbiorów ten rejon był pod panowaniem Habsburgów, po I wojnie była to część polskiego województwa lwowskiego. U schyłku drugiej wojny teatr akcji Wisła i późniejszych przesiedleń – czytamy.
To obywatelski projekt, rozwijany przez osoby skupione wokół Kwitnącej Otuliny, sieci osób zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego i naturalnego Pogórza Przemyskiego. Chcemy by Turnicki stał się widzialny – czytamy na oficjalnej stronie projektu.
Zobaczcie to wyjątkowe miejsce!
Listen on Spreaker.