Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia. Nie klikaj w ten link!

i

Autor: Twitter CERT Polska/pixabay.com

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia. Nie klikaj w ten link!

2023-02-01 15:28

W ostatnich dniach możemy zaobserwować nową kampanię phishingową, w ramach której internetowi oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia. Wiadomości przychodzące na adres e-mail są łudząco podobne do tych otrzymywanych w celu wystawienia recepty. Jeżeli klikniemy w link podesłany od oszustów, możemy mieć spore problemy.

Oszuści znów atakują. Nie dajmy się nabrać!

Przestępcy działający w sieci stają się coraz sprytniejsi. Ich pomysły nie mają końca, a sposoby na oszukanie ludzi są trudniejsze do wykrycia. Teraz oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia i wysyłają wiadomości o wystawieniu recepty. Taka recepta oczywiście nie istnieje, a jeżeli damy się nabrać i klikniemy w wysyłany nam link, możemy mieć spore problemy. Oszuści chcą dostać się do naszych danych.

Wiadomości mailowe przychodzą z adresu erecetpaz@gmail.com, a nadawcą jest "e-drozwie". Na pierwszy rzut oka można się pomylić i pomyśleć, że to rzeczywiście wiadomość wysłana w celu wystawienia recepty. Jeśli jednak przyjrzymy się tym danym dokładniej, nie trudno się domyślić, że coś w nich nie pasuje, a jeżeli nie mamy pewności czy otrzymana wiadomość jest prawdziwa, lepiej ją zignorować.

Tak brzmi treść fałszywej wiadomości:

Dnia 27-01-2023 o godzinie 17:21 wystawiono e-receptę. Jej szczegóły znajdziesz w załączonym pliku. Możesz ją zrealizować w dowolnej aptece, pokazując farmaceucie otrzymany od nas dokument lub jego wydruk.

Próba podszywania się pod Ministerstwo Zdrowia

Wiadomość jest zatem bardzo podobna do tej, którą faktycznie moglibyśmy otrzymać od Ministerstwa Zdrowia. W podpisie możemy przeczytać „Pozdrawiamy. Ministerstwo Zdrowia”, a dodatkowo jesteśmy przekierowywani do oficjalnej strony resortu pacjent.gov.pl. Najbardziej niebezpieczny jest jednak załącznik, który kieruje nas do strony internetowej, na której mamy podać swoje dane. Jeżeli podamy tam nasze dane logowania do poczty elektronicznej, oszuści będą mieli do niej dostęp.

Nie dajmy się oszukać

W przypadku otrzymania jakiejkolwiek wiadomości informującej nas o wystawieniu recepty, warto się jej przyjrzeć. Jeśli faktycznie w ostatnim czasie kontaktowaliśmy się z lekarzem i oczekujemy na informację, przed otworzeniem każdego linku sprawdźmy wszystkie dane. Po ich weryfikacji, będziemy mogli stwierdzić, czy przychodząca wiadomość jest próbą oszustwa. Warto pamiętać, że wiadomości wysyłane przez Ministerstwo Zdrowia nie wymagają od nas ponownego zalogowania się do poczty w celu otwarcia pliku. Każde podejrzenie wyłudzenia danych możemy zgłaszać do grupy Cert Polska.

Finał WOŚP w Rzeszowie