Od kiedy 1500 zł nowego świadczenia „Aktywna Mama”? Będzie kryterium dochodowe?

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Twoje finanse

Od kiedy 1500 zł nowego świadczenia „Aktywna Mama”? Będzie kryterium dochodowe?

2023-12-30 12:28

W 2024 roku w Polsce pojawić ma się nowe świadczenie społeczne "Aktywna Mama", wcześniej znane jako "Babciowe". Ma ono umożliwić realizowanie się zarówno jako rodzic, ale i pracownik. Dzięki 1500 zł nadal będzie można wykonywać swoje zawodowe cele. Czy program „Aktywna Mama” będzie z kryterium dochodowym? Czy każda mama będzie mogła bez problemu wrócić do pracy i opłacić za 1500 zł żłobek, albo przeznaczyć te pieniądze dla babci lub dziadka, którzy zajmą się dzieckiem?

Spis treści

  1. Czym jest dodatek Aktywna Mama? Znane jest jako „Babciowe”
  2. Jakie są warunki programu „Aktywna Mama”?
  3. Czy będzie kryterium dochodowe w programie „Babciowe”/„Aktywna Mama”?
  4. Od kiedy będzie wypłacane „Babciowe”/„Aktywna Mama”

Czym jest dodatek Aktywna Mama? Znane jest jako „Babciowe”

Program „Aktywna Mama” jest skierowany do kobiet, które po urlopie macierzyńskich, albo w trakcie trwającego urlopu wychowawczego będzie chciały wrócić do swoich zawodowych obowiązków. Ułatwienie im powrotu do pracy ma stanowić specjalny dodatek w wysokości 1500 złotych, wypłacany co miesiąc, jak znane 500+, a od 1 stycznia 2024 roku 800+. Kobieta pieniądze będzie mogła przeznaczyć pieniądze dla swoich rodziców, którzy w tym czasie będą sprawować opiekę nad dzieckiem, albo opiekunkę lub żłobek. Dodatek ma być wypłacany do 3. roku życia dziecka, co łącznie daje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej w budżecie rodziny. Pojawia się jednak pytanie, czy tak, jak w przypadku 800+, program „Aktywna Mama” lub inaczej nazywane „Babciowe” będzie bez kryterium dochodowego?

ZOBACZ: Mieszkańcy tych województw najsłabiej radzą sobie z płaceniem rachunków

Jakie są warunki programu „Aktywna Mama”?

Najważniejszą informacją odnośnie programu „Aktywna Mama”, lub „Babciowe” jest to, że pieniądze będą wypłacane matce dziecka wyłącznie do 3. roku życia pociechy. Dodatkowymi warunkami programu są między innymi rozpoczęcie nowej pracy na etat lub powrót do przerwanej urlopem macierzyńskim, wychowawczym poprzedniej pracy. Ważne jest, aby uzyskać dochód w kwocie nie mniejszej niż minimalna krajowa, która od 1 stycznia 2024 wzrośnie do kwoty 4242 złotych brutto, a od 1 lipca 2024 do kwoty 4300 zł brutto.

Czy będzie kryterium dochodowe w programie „Babciowe”/„Aktywna Mama”?

Portal „Infor.pl” zwraca uwagę, że podobnym w założeniach programie samorządowym o nazwie „Bon opiekuńczy” było kryterium dochodowe.

Świadczenie „Bon opiekuńczy” funkcjonowało. W Szczecinie można było korzystać z „Bonu Opiekuńczego - dla rodziców”. Było to świadczenie pieniężne przyznawanym rodzinom w celu zapewnieniu dzieciom w wieku od 13 do 36 miesiąca życia optymalnej, wybranej przez rodziców opieki – czytamy na „Infor.pl”

Z programu można było uzyskać kwotę do 500 złotych miesięcznie. Ta mogła być przeznaczona na takie cele jak:

  • legalne zatrudnienie opiekunki dla dziecka
  • dopłatę do żłobka niepublicznego czy klubie dziecięcym

W przypadku „Bonu opiekuńczego” rodzice musieli spełnić kryterium dochodowe, które na dzień złożenia wniosku nie mogło przekraczać 1922 zł w przypadku rodziców z jednym dzieckiem, 2200 zł w przypadku rodziców z dwójką dzieci.

Od kiedy będzie wypłacane „Babciowe”/„Aktywna Mama”

Premier Donald Tusk zapewnił, że 1500 złotych będzie wypłacane w 2024 roku. Z zapowiedzi wynika, że realizacja projektu już trwa, jednak wątpliwe jest, aby program ruszył od 1 stycznia 2024 roku.

Źródło: Infor.pl

Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek