Nie zgrabili liści i zrobili to specjalnie! Stalowowolski magistrat z myślą o tuptających nocą jeżach zostawił w mieście kolorowe podłoże

i

Autor: Unsplash.com/ Piotr Łaskawski

Nie zgrabili liści i zrobili to specjalnie! Z myślą o tuptających nocą jeżach

2021-11-02 15:06

Liście na miejskich zieleńcach zostaną do wiosny. Będą nie tylko schronieniem dla jeży, ale także dla wiewiórek, płazów i bezkręgowców. Będą też organicznym nawozem dla drzew i krzewów. To w Stalowej Woli, gdzie podjęto decyzję, że tegorocznej jesieni, liście nie będą grabione. Wszystko z myślą o przyrodzie.

Stalowa Wola idzie w ślady innych miast w Polsce i regionie i na jesień nie będzie grabić wszystkich liści na miejskich zieleńcach. To przede wszystkim z myślą o jeżach, które szukają na zimę schronienia, by najtrudniejsze i najchłodniejsze dni po prostu przespać. Magistrat kolorowe podłoże zostawi m.in. w Parku Miejskim, Ogrodzie Jordanowskim, na Kokoszej Górce oraz Placu Piłsudskiego. Liście zostaną tam do wiosny - po pierwsze, żeby dać schronienie kolczastym milusińskim, po drugie, by użyźnić glebę. Liście są bowiem naturalnym i ograniczanym z nawozem, bogatym w makro i mikroelementy potrzebne drzewom i krzewom.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów: Kot uratowany! Akcja ratunkowa trwała 9 dni! [AKTUALIZACJA]

Z myślą o jeżach, ale i innych zwierzątkach

Z niezgrabionych liści skorzystają też m.in. wiewiórki, płazy i bezkręgowce. Te ostatnie biorą „czynny udział” w tworzeniu gleby.

- Bezkręgowce czerpiąc pokarm z martwej materii organicznej, biorą udział w fazie jej mechanicznego rozkładu, poprzez rozdrabnianie i mieszanie jej z innymi składnikami gleby, tym samym przygotowując pole do działania grzybów oraz bakterii glebowych. W kolejności przyczyniają się do powstawania próchnicy. Jest to bezcenny składnik organiczny gleby, gdyż decyduje o jej strukturze, kształtując korzystne stosunki wodno-powietrzne oraz termiczne - piszą stalowowolscy urzędnicy.

Co kupić dziecku, które wszystko ma?

Czy znasz ceny polskich produktów

Pytanie 1 z 5
Ile kosztuje chleb?