Nauka na odległość: Są nowe przepisy

i

Autor: Pixabay

Nauka na odległość: O jutra w życie wchodzą nowe przepisy [OCENY, NARZĘDZIA]

2020-03-24 9:31

Kształcenie na odległość potrwa do 10 kwietnia. Niewykluczone jednak, że epidemia wymusi jej wydłużenie. Do tej pory wielu rodziców, także w Rzeszowie, marzekało na taką naukę. Czy po zmianach będzie lepiej?

Do tej pory w sieci dało się przeczytać narzekania rodziców na naukę na odległość. Rzeszowianie narzekali, że ich dzieci są przeciążone, a obowiązek tłumaczenia nowych zagadnień spada na rodziców, którzy są zajęci swoją pracą zawodową i nie zawsze pamiętają szkolne zagadnienia.

Pisaliśmy o tym TUTAJ:

Od jutra jednak w kształceniu na odległość w życie mają wejść nowe przepisy. Czy coś zmienią?

Możliwości uczniów i ich bezpieczeństwo

Nowy i dla wielu chyba najważniejszy zapis mówi o tym, że dyrektor, bo to on będzie teraz odpowiadał za organizację nauki na odległość w danej szkole, ma obowiązek brać pod uwagę możliwości swoich uczniów i to, ile czasu mogą spędzić przed komputerem. Oznacza to, że zadań nie może być po prostu zbyt wiele:

"Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów" - pisze MEN.

Czy będą oceny w szkole na odległość?

Okazuje się, że praca uczniów będzie podlegała ocenom. Tu także decydujący głos ma dyrektor szkoły:

"Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić w uzgodnieniu z nauczycielami w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce".

Z jakich narzędzi może korzystać nauczyciel?

Ministerstwo zaleca korzystanie ze strony epodreczniki.pl i programów tv i radiowych o wydźwięku edukacyjnym. Nie precyzuje jednak, jak konkretnie ma wyglądać nauka on-line:

"Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.

W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu".

Czy takie zapisy zmienią polską naukę na odległość? Czy skończą się narzekania rodziców i uczniów? Jakie będą efekty w przyswajaniu wiedzy? Czas pokaże...

Więcej na temat nowych regulacji prawnych w sprawie nauki na odległość można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji.

Co z maturą 2020?

Dodajmy, że matury i egzamin ósmoklasisty nie są jeszcze zagrożone. Odwołano jednak maturę międzynarodową. Taką decyzję ogłosiła w poniedziałek International Baccalaureate Organization. Uczniowie będą mieli wystawiane oceny na podstawie dotychczasowych osiągnięć, a część sprawdzanów może być przeprowadzona internetowo. Szkoły otrzymają wkrótce szczegółowe wytyczne w tej sprawie.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak rzeszowianie spędzają kwarantannę?