Reformy w Polsce i podziały administracyjne
Od 1944 roku do 1999 roku, gdy w Polsce nastąpiła ostatnia reforma administracyjna wielokrotnie zmieniano podział. Od 14 województw i dwóch wydzielonych miast Warszawy i Łodzi, przez 22 województwa w latach 1957-1975, aż do nawet 49 województw w 1975 roku. Wszystkie wspomniane reformy wpływały na życie Polaków. Ostatnia reforma z 1999 roku i jej ustalenia obowiązują do dziś. Z jednym wyjątkiem, ponieważ kilka lat później, a dokładnie w 2003 roku doszło do niemałej zmiany. Wieś z terenu województwa podkarpackiego została przeniesiona w granice województwa małopolskiego. Jak? O to zadbali między innymi sami mieszkańcy, którzy mocno podkreślali, że nie czują więzi z Podkarpaciem, a właśnie z Tarnowem i Małopolską.
ZOBACZ: Mieszkańcy tej wsi nie chcieli być częścią Podkarpacia. Teraz miejscowość należy w Małopolsce
Szerzyny – wieś z Podkarpacia w Małopolsce
Wieś, o której mowa to Szerzyny. Położona obecnie w województwie małopolskim w powiecie tarnowskim miejscowość, w 1999 roku została administracyjnie przypisana w granicach powiatu jasielskiego, który włączono w skład województwa podkarpackiego. Choć wieś leży bliżej Jasła, to pod wieloma względami w tym gospodarczymi i historycznymi była mocno związana z Tarnowem.
Po zmianach, które przyszły w 1999 roku zdecydowano się przeprowadzić referendum wśród mieszkańców, którzy mogli wypowiedzieć się na temat przynależności swojej wsi. Wynik był jednoznaczny, ponieważ aż 79,7 procent mieszkańców opowiedziało się za przyłączeniem do województwa małopolskiego.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w grudniu 2000 roku w dokumencie poświęconym ocenie nowego podziału terytorialnego państwa pisze, że pozytywnie zaopiniowane wnioski w sprawie przyłączenia Szerzyn do Małopolski złożyła między innymi Rada Gminy Szerzyny. Zamieszczono także argumentację rady:
Rada Gminy Szerzyny wniosek ten uzasadnia silnymi powiązaniami infrastrukturalnymi z byłym woj. tarnowskim, a obecnie z powiatem tarnowskim, poprzez zrealizowanie i kontynuowanie inwestycji z zakresu telekomunikacji, gazownictwa, energetyki, wodociągów oraz kanalizacji. Związki historyczne i kulturowe Szerzyn z Tarnowem i Krakowem sięgają XIV wieku. Zależności społeczno-ekonomiczne jakie wykształciły się w czasie kiedy Szerzyny należały do byłego woj. tarnowskiego - są wyraźnie zauważalne również dzisiaj. W sprawie określenia przynależności administracyjnej Gminy Szerzyny przeprowadzono w dniu 31.I.1999 r. referendum gminne. W referendum wzięło udział 59,84% uprawnionych. Za powiatem tarnowskim i województwem małopolskim opowiedziało się 79,73% biorących udział w referendum – czytamy w dokumencie.
W 2003 roku Szerzyny zmieniły przynależność. Wieś stała się częścią powiatu tarnowskiego w województwie małopolskim.