Nadciąga antycyklon afrykański. Nadano mu imię z Piekła Dantego

i

Autor: Fot. Pixabay.com/wxcharts.com

Pogoda

Nadciąga antycyklon afrykański. Nadano mu imię z Piekła Dantego

2024-06-18 8:00

Temperatury do 42-43 stopni Celsjusza ma przynieść nadciągający nad Włochy antycyklon afrykański, który nazwano Minos. Upał ma być według zapowiedzi meteorologów piekielny i dlatego zjawisku, które je przyniesie nadano imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom.

Nadciąga antycyklon afrykański

Pierwszy tego lata wyjątkowo dotkliwy upał na całym terytorium Włoch nadejdzie na początku tygodnia, a szczyt temperatur powyżej 40 stopni prognozowany jest między środą a piątkiem na południu: w Apulii, na Sycylii i Sardynii.

Za sprawą gorącego i wilgotnego powietrza pochodzenia subtropikalnego temperatury będą średnio o 8-10 stopni wyższe niż wynosi średnia w tym okresie - wyjaśniono w portalu iLMeteo.it Od wtorku w Rzymie i Florencji oczekuje się 34 stopni, a w kolejnych dniach będzie jeszcze goręcej.

ZOBACZ: Tego NIE WOLNO pić w upały! Te napoje mogą cię odwodnić!

Alarm z powodu upałów we Włoszech

To zaś oznacza, że w tych i w wielu innych włoskich miastach ministerstwo zdrowia wprowadzi alarm z powodu upałów. Wiążą się z nim ostrzeżenia, by unikać przebywania na powietrzu w najgorętszych porach dnia. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, chorych i dzieci.

Jak się zauważa w mediach, ostrzeżenia przed falą upałów powinny dotrzeć do zagranicznych turystów zwiedzających Włochy, bo także oni są szczególnie narażeni na ich skutki podczas męczącego zwiedzania zabytków i oczekiwania w kolejkach, by do nich wejść.

Tak dopingowano naszym w strefach kibica w Krakowie na Euro 2024! Nie przeszkodził nawet ulewny deszcz
Listen on Spreaker.