Na święta Bożego Narodzenia pojawi się więcej obostrzeń? Tak mówi minister zdrowia

2020-11-20 12:35 Sylwia Indycka-Rosół
Jakie będą obostrzenia na święta Bożego Narodzenia?
Autor: Pixabay

Jak będą wyglądały święta Bożego Narodzenia 2020 w czasie pandemii? Czy odwiedzimy rodziny? Wiele wskazuje na to, że w okresie bożonarodzeniowym mogą pojawić się dodatkowe surowe obostrzenia. Jakie?

Boże Narodzenie 2020: Będą dodatkowe obostrzenia?

Większe miasta w Polsce już wieszają świąteczne ozdoby, a w sklepach da się już zauważyć świąteczne witryny. Wkrótce ma spaść śnieg i wprawić nas w pełni w świąteczny nastrój. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie będą święta Bożego Narodzenia 2020. Jedno jest pewne - na pewno wyjątkowe, bo wszystko wskazuje na to, że mogą pojawić się w tym okresie dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.

Takie plany rządu wyjawił w wywiadzie dla Super Expressu minister Zdrowia Adam Niedzielski:

- Nawet jeśli liczba zachorowań na COVID-19 wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych - wyjaśnił stanowczo.

Jak tłumaczył wakacje i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nauczkę i pokazały, że szybkie luzowanie obostrzeń przekłada się na wzrost zakażeń.

Boże Narodzenie 2020: Jakie obostrzenia są możliwe? Czy będzie narodowa kwarantanna?

Na ten moment nie wiadomo, jakie obostrzenia na okres bożonarodzeniowy może wprowadzić rząd. W listopadzie zdecydował się zamknąć cmentarze. Niewykluczone, że w Boże Narodzenie może pojawić się zakaz przemieszczania się i, tym samym, odwiedzania bliskich, a nawet godzina policyjna.

Choć krzywa zachorowań na COVID-19 w Polsce weszła na optymistyczne tory, to narodowa kwarantanna wciąż nie jest wykluczona, tym bardziej surowe chwilowe restrykcje. Szef MZ w rozmowie z SE jasno podkreślił, że ryzyko takiej kwarantanny jest duże i "powinno towarzyszyć naszej świadomości":

- Liczba dziennych zachorowań stabilizuje się, ale wciąż mamy w granicach 20 tys. i powyżej nowych zakażeń. W większości oznacza to 20 tys. przypadków chorych dziennie. W szpitalach wciąż przebywają chorzy, którzy zakazili się w październiku, a naszą rolą jest zadbanie o wydolność naszych placówek ochrony zdrowia - ocenił.

Obostrzenia mogą też dotyczyć większych limitów wiernych w kościołach lub limitów w sklepach. W tych ostatnich wzmożony ruch co roku da się zauważyć już od połowy listopada. Nie wiadomo też, czy przed świętami będą otwarte galerie handlowe. Przypomnijmy, że większość sklepów w nich jest teraz zamknięta. W związku z tym przedstawiciele handlowców apelują o zniesienie zakazu handlu w niedziele od końca listopada, co pozwoliłoby rozładować kolejki. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, jakie są wartości odżywcze i inne cechy gałki muszkatołowej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
ESKA XD #010