Jaka będzie pogoda w zimie 2020/2021?
Kiedy dzieci cieszą się z chłodu i śniegu, większość dorosłych przelicza pieniądze na opał. Zima w Polsce bywa kapryśna. Są lata, kiedy święta bożonarodzeniowe są białe, ale i takie, które przypominają bardziej wrzesień. Jak będzie tym razem? IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody.
Jaka będzie pogoda w grudniu 2020?
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny grudzień będzie ciepły i raczej suchy:
"W całym kraju średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. Miesięczna suma opadów na ogół w „normie”. Na północnym wschodzie suma opadów „powyżej normy”, na południowo wschodnich krańcach „poniżej normy”" - pisze IMGW.
Jaka będzie pogoda w styczniu 2021?
Styczeń także będzie ciepły. Więcej opadów można spodziewać się na północy Polski i w jej centrum, południe i zachód będą bardziej suche:
"W całej Polsce średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. W centrum i na północy miesięczna suma opadów „powyżej normy”. Na południu i przy zachodniej granicy suma opadów „w normie”.
Jaka będzie w lutym 2021?
Luty będzie cieplejszy na wschodzie kraju i raczej suchy:
"Na zachodzie kraju średnia miesięczna temperatura „w normie”, na wschodzie „powyżej normy”. Miesięczna suma opadów w całej Polsce przeważnie „w normie”. Na północnym wschodzie suma „powyżej normy”.
Co oznacza temperatura powyżej lub poniżej normy? Jak interpretować opady?
Prognozy długoterminowej nie zrozumiemy bez zrozumienia pojęć średnich temperatur i opadów powyżej, poniżej normy lub w normie. IMGW wyjaśnia, jak należy odczytywać te pojęcia"
"Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:* „powyżej normy” można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010,* „poniżej normy” można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010,* „w normie” można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samychmiesięcy w latach 1981-2010".
Więcej szczegółów na temat długoterminowej pogody na zimę można znaleźć TUTAJ.