„Majowa trucicielka” już kwitnie! Leśnicy ostrzegają - możesz ją mieć w ogrodzie, a jest toksyczna!

i

Autor: pixabay

Ciekawostki

„Majowa trucicielka” już kwitnie! Leśnicy ostrzegają - możesz ją mieć w ogrodzie, a jest toksyczna!

2023-05-16 8:33

Drobne białe dzwoneczki i osłaniające je przed światem długie liście kojarzą się od razu z jednym z bardziej rozpoznawalnych w Polsce kwiatów. To konwalie majowe, które właśnie zaczynają kwitnąć. Niestety, ich piękno jest zwodnicze! Leśnicy przestrzegają.

Spis treści

  1. Konwalia majowa – piękna i trujaca
  2. Czy konwalie są trujące? Leśnicy ostrzegają
  3. Objawy zatrucia konwalią majową

Konwalia majowa – piękna i trujaca

Wiosna na dobre rozgościła się już w przyrodzie. Dała o sobie znać zarówno na łąkach, w lasach i przydomowych ogródkach. Razem z pierwszymi ciepłymi dniami do życia obudziły się najróżniejsze gatunki roślin, w tym ONA, „majowa trucicielka”. Jest piękna i niebezpieczna. Można ją spotkać w lasach i ogrodach, dlatego leśniczy alarmują. Konwalia – bo o niej mowa – jest trująca!

Większość mieszkańców Polski z pewnością kojarzy jej drobne kwiatki, przypominające białe filigranowe dzwoneczki na delikatnych gałązkach. Otaczają je duże, podłużne liście, które przypominać mogą czosnek niedźwiedzi. Niestety, pomyłka w przypadku obu tych roślin może być bolesna w skutkach. Dlaczego? Konwalia majowa jest bowiem trująca!

Czy konwalie są trujące? Leśnicy ostrzegają

Na stronie Lasów Państwowych pojawił się komunikat, w którym leśnicy ostrzegają przed zrywaniem konwalii. Szczególnie, gdy w jej zasięgu mają znajdować się dzieci. Roślina jest dla nich szczególnie niebezpieczna.

„Konwalia majowa, choć piękna i niewinnie wyglądająca, jest niestety rośliną o wysokim stopniu toksyczności. Wszystkie jej części – liście, kwiaty, łodyga, a zwłaszcza czerwone owoce są silnie trujące. Ponieważ glikozydy konwalii majowej mają wpływ na pracę serca, przy zatruciu mogą pojawić się zaburzenia jej rytmu. Im większa ilość toksyny trafi do przewodu pokarmowego, tym groźniejsze mogą być skutki zatrucia konwalią. Z uwagi na toksyczność należy trzymać ją z dala od dzieci” – możemy przeczytać w komunikacie.

Objawy zatrucia konwalią majową

Jakie objawy pojawiają się w przypadku zatruciu konwalią? Leśnicy z Lasów Państwowych wymieniają je w swoi komunikacie.

„Dochodzą wówczas (po spożyciu którejkolwiek z części rośliny – przyp. red.) objawy, takie jak ucisk w klatce piersiowej, nudności i biegunka, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy. W efekcie bardzo silnego zatrucia i braku błyskawicznej pomocy medycznej może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta – przestrzegają leśnicy.

W komunikacie znaleźć można też przestrogę dla rodziców. Jak się okazuje, amatorami konwalii są najczęściej dzieci.

„Na szczęście smak konwalii majowej nie zachęca do jej spożywania. Niestety zatrucia konwalią zdarzają się najczęściej u dzieci – białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie przyciągają uwagę maluchów. Warto wiedzieć, że nawet woda, w której stały konwalie cięte, jest toksyczna – informują specjaliści.

Modne rośliny we wnętrzach
Listen on Spreaker.