Koronawirus: Jak sobie radzą zamknięte salony fryzjerskie w Rzeszowie? Sprawdziliśmy!

i

Autor: Pixabay

Koronawirus: Jak sobie radzą zamknięte salony fryzjerskie w Rzeszowie? Sprawdziliśmy!

2020-05-11 12:24

Salony fryzjerskie w całym kraju, także na Podkarpaciu, są nieczynne od początku kwietnia. To ogromny cios dla ich właścicieli. Jak sobie radzą? Jak przygotowują się na ponowne otwarcie swoich firm i kiedy to nastąpi? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Odmrażanie gospodarki w Polsce

Za nami drugi etap odmrażania polskiej gospodarki w czasach koronawirusa. Przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa możemy już robić zakupy w galeriach handlowych, nocować w hotelach, czy korzystać z opieki nad maluchami w żłobkach i przedszkolach. Wciąż jednak zamknięte są salony fryzjerskie. Jak sobie radzą w tak trudnych czasach?

Koronawirus: Jak radzą sobie salony fryzjerskie w Rzeszowie?

O tym, że wielu rzeszowian chętnie skorzystałoby już z usług fryzjerskich, świadczą między innymi wpisy internautów na uinternetowych grupach dotyczących Rzeszowa. Co kilka dni pojawia się tu pytanie o to, kiedy salony będą otwarte lub czy można skorzystać z wizyty mimo zakazu (to ostatnie jest oczywiście surowo zabronione).

Fryzjerzy mogą w czasie epidemii korzystać z finansowych form wsparcia przewidzianych przez tarczę natykryzysową, choć łatwo przewidzieć, że postojowe czy bezzwrotna pożyczka to tylko rozwiązanie chwilowe. Mimo to, są salony, które nie tracą optymizmu. Telefoniczną słuchawkę, mimo zamkniętych drzwi, chętnie odbiera na przykład Katarzyna Złamaniec. Okazuje się, że fryzjerka nawet w tak trudnych chwilach, nie trwoni czasu na nudę. Cały czas udziela klientom rad i pomaga im dbać o fryzury w warunkach domowych prezentując filmiki z tutorialami:

- Postanowiliśmy robić twórcze rzeczy dla naszych klientek, a mianowicie nagrywaliśmy filmi instruktażowe - jak pielęgnować włosy, jak odświeżać włosy przy użyciu koktaili, które są dostępne u nas w Akademii. Robiliśmy klientom różne mikstury, mieszanki - po to, żeby ich wspierać. Robiliśmy oczywiście diagnozy włosów przez telefon, więc cały czas chcieliśmy mieć kontakt z klientami i w sumie wydaje nam się, że nam się udało - mówi Katarzyna Złamaniec.

Jak salony fryzjerskie przygotowują się do otwarcia w czasach epidemii?

Stylista zdradziła też, że ponowne otwarcie salonu nie będzie dla niej problemem, bo o czystość dbała od zawsze, na przykład ozonowała pomieszczenia:

- Współpracujemy z firmą, która przyjeżdża do nas i ozonujemy naszą Akademię. Oprócz tego dezynfekcja. Maseczki są przygotowane na otwarcie dla klientek. Cała dezynfekcja do rąk do powierzchni. Generalnie my i tak jako salony fryzjerskie mamy wytyczne sanepidowskie, więc u nas zawsze jest dezynfekcja. Jesteśmy jak gabinety lekarskie tak naprawdę - wyjaśnia Złamaniec.

Kiedy salony fryzjerskie będą ponownie otwarte?

Wciąż nie jest pewne, kiedy dokładnie będą otwarte salony fryzjerskie w Polsce. Z doniesień medialnych wynika, że rząd zamierza otwierać je stopniowo - najpierw w regionach, w których liczba zachorowań na koronawirusa jest najmniejsza.

Jdocześnie w miniony weekend Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju, zapowiedziała, że otwarcie fryzjerów może nastąpić już 18 maja:

- Druga połowa maja to będzie czas, kiedy mam nadzieję, otwarte zostaną salony fryzjerskie - powiedziała Emilewicz.

W podobnym tonie wypowiedział się Minister Zdrowia. Łukasz Szumowski także potwierdził, iż termin 18 maja jest bardzo aktualny.

Posłuchaj o wypaleniu zawodowym i o tym jak sobie z tym poradzić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

30 pytań o Polskę. Prawdziwy patriota zna odpowiedzi!

Pytanie 1 z 30
Które z tych miast nie było stolicą Polski?
COŚ DOBREGO #21