Co się należy za oddanie osocza?
Pandemia trwa, a w Polsce wciąż brakuje osocza od ozdrowieńców, które może uratować życie i zdrowie kolejnym zakażonym koronawirusem. W wielu krajach do oddawania osocza zachęca się płacąć za nie . Tak dzieje się na przykład w Austrii, USA, Niemczech. Polacy takiej zapłaty nie dostają - mogą za to liczyć na inne przywileje, w tym także finansowe. Dawcy osocza w Polsce, podobnie jak dawcy krwi, należą się:
- tabliczki czekolady (9 sztuk),
- dzień wolny, jeśli pracujemy na umowę o pracę,
- ulga podatkowa w PIT.
Zwłaszcza o tym ostatnim punkcie wie niewiele osób. Na ulgę jakiej wysokości można liczyć? Wyjaśniamy poniżej.
Ulga podatkowa za oddanie krwi lub osocza
"Wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew i jej składniki, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2007 r. (z przerwą w 2008 roku) dają podatnikowi, który oddał honorowo krew, prawo odliczenia wartości tej krwi od dochodu, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 oraz PIT-37" - wjaśnia serwis kwrwiodawcy.org.
Wysokość ulgi obliczamy mnożąc każdy litr pobranej krwi lub osocza przez 130 złotych. Rocznie:
- mężczyzna może oddać maksymalnie 2,7 litra krwi,
- kobieta może oddać 1,8 litra krwi.
Kwoty odliczeń od podatku będą zatem niewielkie, ale osocza można oddać znacznie więcej, bo aż 25 litrów! Za samo osocze można zatem odliczyć od podatku aż 3250 złotych.
O tym, jak dokonać odliczenia, można przeczytać TUTAJ.
Kto może oddać osocze?
Osocze mogą oddać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dawcą osocza mogą być osoby w wieku od 18-60 lat, które w przeszłości nie otrzymały transfuzji krwi lub jej składników.
Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.
Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.