Strajk w MPK Rzeszów trwa

i

Autor: MS. Kilkudziesięciu kierowców nie podjęło pracy

Wydarzenia

Koniec strajku w MPK Rzeszów. Wszyscy kierowcy wyjadą na ulice

2023-10-18 14:31

To koniec strajku w MPK Rzeszów. Prezydent Fijołek dziękował w środę kierowcom, którzy dzień wcześniej mimo protestu wielu pracowników MPK i tak wyjechali na ulice Rzeszowa. Dziś wiadomo, że w kolejnych dniach nie będzie musiał tego robić, bo to koniec strajku. Związkowcom udało się wynegocjować porozumienie i polepszyć swoją sytuację kadrowo-finansową w rzeszowskim przedsiębiorstwie.

Koniec strajku pracowników MPK w Rzeszowie

Wojciech Cwalina, lider Wolnego Związku Zawodowego Pracowników MPK mówi nam, że zakończomo rozmowy z prezesem MPK, które skończyły się podpisaniem porozumienia. W związku z tym jutrzejszy strajk zostanie odwołany i wszystkie autobusy wyjadą na ulice. Spełnione zostaną kluczowe postulaty.

To gwarancja utrzymania wypłacania premii do końca 2023 roku w takiej samej wysokości oraz w 2024 roku do czasu uzgodnienia podwyżki wynagrodzeń. Tym samym dostaliśmy zapewnienie, że w przyszłym roku dojdzie do kolejnego wzrostu wynagrodzeń. Od 1 stycznia 2024 roku staż pracy zostanie naliczany w nowy sposób. Za każdy przepracowany rok będzie 1 procent dodatku stażowego, do wysokości 20 procent – tłumaczy.

Dwa pozostałe postulaty, czyli 2 zł więcej na godzinę oraz wyrównanie od kwietnia 2023 roku nie zostały spełnione.

Pracodawca stwierdził, że nie ma na to pieniędzy w tym roku – mówi lidek Wolnego Związku Zawodowego Pracowników MPK i dodaje – Zostało nam zaproponowane rozwiązanie zastępcze. To spłaszczenie stawek w grupie kierowców. Z trzech grup zaszeregowania powstaną dwie, gdzie różnica pomiędzy grupami będzie wynosiła 60 gr. W praktyce oznacza to, że oprócz wzrostu wynagrodzeń to stawki pracowników z najniższym stażem zostaną dodatkowo podniesione, żeby dorównać drugiej grupie zaszeregowania. Jutrzejszego strajku nie będzie. Podpisaliśmy porozumienie – podkreślił Wojciech Cwalina.

ZOBACZ: Gdzie jesienią polecimy z lotniska w Jasionce?

Konrad Fijołek dziękował niestrajkującym kierowcom

To dobre wieści dla mieszkańców Rzeszowa, którzy dojadą na miejsce bez utrudnień. Wiadomo również, że prezydent Rzeszowa nie będzie musiał dziękować niestrajkującym kierowcom MPK, tak jak to zrobił w środę 18 października, dzień po wtorkowych protestach.

Wtorek był trudnym dniem dla mieszkańców korzystających z komunikacji publicznej. Część autobusów nie wyjechała na ulice Rzeszowa. Dlatego serdecznie dziękuję tym kierowcom MPK, którzy we wtorek pracowali, pomagając rzeszowianom dojechać do pracy, szkół czy przychodni. Dziękuję za Waszą odpowiedzialność - powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Policyjny pościg za pijanym kierowcą!