Jest szczepionka na małpią ospę. Unia Europejska zatwierdziła preparat

i

Autor: Pixabay

Jest szczepionka na małpią ospę. Unia Europejska zatwierdziła preparat

2022-07-25 12:56

Bavarian Nordic, duńska firma biotechnologiczna, poinformowała w poniedziałek, że Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Imvanex na małpią ospę. WHO uznała epidemię tej choroby za globalny stan zagrożenia zdrowia.

Zatwierdzenie, wydane po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi 22 lipca 2022 r., jest ważne we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii. Europejska Agencja Leków swoją decyzję oparła się na danych z badań na zwierzętach. Wykazały one ochronę przed wirusem małpiej ospy zaszczepionych produktem Imvanex.

- Dostępność zatwierdzonej szczepionki może znacznie poprawić gotowość do walki z pojawiającymi się chorobami, ale tylko poprzez inwestycje i ustrukturyzowane planowanie gotowości biologicznej – uważa Paul Chaplin, prezes i dyrektor generalny Bavarian Nordic.

Nie jest to zupełnie nowy preparat. Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej została rozszerzona na stosowanie przeciwko tej prawdziwej. W UE Imvanex został zatwierdzony w 2013 roku w celu zapobiegania normalnej ospie. Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia wydała alert, uznając epidemię małpiej ospy za globalny stan zagrożenia zdrowia.

Małpia ospa. Co to jest?

Małpia ospa jest chorobą zakaźną. Przenosi się przez kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi. Jej głównym objawem jest wysypka, która początkowo przybiera postać płaskich plam, a następnie krostek i pęcherzy. Nie ma leku, który leczyłby tę chorobę.

Ospa wietrzna u dzieci