Zdrowy biszkopt? Innowacyjna receptura od naukowców z Podkarpacia

i

Autor: Podkarpackie Centrum Innowacji

Zdrowy biszkopt? Innowacyjna receptura od naukowców z Podkarpacia

2022-07-25 12:16

Biszkopt na zdrowo? To może się udać! Naukowcy z Krosna i Rzeszowa opracowują innowacyjną recepturę wypieku biszkoptów bez glutenu, laktozy, sacharozy i GMO.

Nad iście przełomową recepturą pracują naukowcy z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. To odpowiedź na coraz bardziej powszechny problem nietolerancji na gluten i laktozę. Dotknięci tym ludzie, często na widok biszkoptu, muszą obejść się smakiem. 

– Obecnie opracowujemy innowacyjną recepturę na wyrób biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO i o podwyższonych wartościach prozdrowotnych. Ten produkt będzie zatem dedykowany nie tylko osobom z chorobami metabolicznymi, ale także tym, którzy są zainteresowane bezpiecznym i zdrowym żywieniem – wyjaśnia dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU, lider zespołu projektowego.

Ekstrakty z naturalnych składników

Zespół podkarpackich naukowców próbuje wypiec biszkopt z mąk bezglutenowych, czyli z mąki z prosa, ziemniaczanej, ciecierzycy i mąki ryżowej.

- Do podstawowej receptury będziemy dodawać mąkę batatową i ekstrakty z naturalnych surowców roślinnych, które podwyższą wartość prozdrowotną produktu – dodaje dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU.

Beszamel: Biszkopt idealny – jak go zrobić?

Bez laktozy ale i sacharozy

Jak twierdzi Martyna Borczyk z Podkarpackiego Centrum Innowacji, biszkopty dostępne na rynku zwykle zawierają sacharozę. W przypadku receptury powstającej w Rzeszowie i Krośnie, ma ona zostać zastąpiona a naturalnymi związkami cukrowymi o niskim indeksie glikemicznym. Co więcej, będą one charakteryzować się zwiększonym o min. 10 proc. poziomem błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego w porównaniu do biszkoptów bezglutenowych sprzedawanych w sklepach. A więc będą mogły go jeść osoby preferujące dietę wegańską.

- Obecnie, producenci żywności poszukują innowacyjnych rozwiązań pozwalających na wprowadzenie nowych produktów, w tym wyrobów ciastkarskich. Po zakończeniu prac przez zespół naukowy, podejmiemy działania zmierzające do wdrożenia tego rozwiązania dla przemysłu – podkreśla Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.

Na projekt innowacyjnego przepisu na biszkopt, naukowcy otrzymali on ponad 186 tys. zł dofinansowania z Podkarpackiego Centrum Innowacji.