Depresja

Dzień Walki z Depresją. Ta choroba nie wybiera. Zmagają się z nią także gwiazdy

2024-02-23 14:44

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jak wynika z danych WHO, choroba jest obecnie uznawana za czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Może dotknąć każdego - bez względu na status społeczny, zawód, wiek. Depresja przestaje być tematem tabu m.in. dzięki znanym, który zdecydowali się o niej otwarcie mówić.

Czym jest depresja?

Na pytanie to odpowiada definicja, którą możemy znaleźć na oficjalnym rządowym portalu pacjent.gov.pl.

"Depresja polega na zaburzeniach nastroju (smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego). Możemy ją podejrzewać, jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie (trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji).

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Co znaczy, że mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu. Sama wola nie pozwala się z tego wydostać. Depresję trzeba leczyć" - możemy przeczytać w serwisie.

Objawy depresji

Jakie objawy daje depresja? Osoba zmagająca się z tą chorobą odczuwa ciągły smutek. Poczucie to trwa od dłuższego czasu, stale. Wpływa na codzienne funkcjonowanie. Chory traci zainteresowanie swoim pasjami i jakiekolwiek zadowolenie z aktywności, które do tej pory sprawiały mu przyjemność. Staje się obojętny na rzeczywistość i apatyczny. Czuje zmęczenie, nie ma energii i siły do życia.

Jak pomóc osobie w depresji?

Co zrobić w przypadku, gdy mamy podejrzenia, że ktoś z naszego otoczenia może cierpieć na depresję? Jeśli zauważymy, że zmaga się z kilkoma objawami choroby, pierwszym podjętym krokiem powinna być rozmowa i okazanie wsparcie - w żadnym razie nie umniejszanie problemu, nie deprecjonowanie go! Kolejnym może być umówienie wizyty u lekarza specjalisty, najlepiej psychiatry. Ten - po diagnozie - rozpocznie leczenie.

Osoby zmagające się z depresją wsparcia mogą szukać także u organizacji zajmujących się nimi. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które oferują profesjonalną pomoc.

Całodobowa Linia Wsparcia: 800 70 2222

Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: (22) 594 91 00

Telefon Zaufania Fundacji „Twarze Depresji”: 22 290 44 42

Telefon zaufania dla dzieci: 116 111

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli: 800 100 100

Na stronie forumprzeciwdepresji.pl można także znaleźć Mapę Pomocy Antydepresyjnej, czyli punkty wsparcia okolicy.

Gwiazdy, które zmagały się z depresją

Tabu, które niegdyś wiązało się z depresją, znika. O chorobie otwarcie mówią nie tylko anonimowi ludzie, ale i osoby znane - m.in. politycy, aktorzy, artyści, influencerzy. Zmiany w społecznej świadomości na temat depresji zachodzą także dzięki nim. Kto w polskim show-biznesie zmagał się z tą ciężką chorobą?

Sprawdźcie w naszej galerii poniżej.

 

Gwiazdy, które przechodziły depresję

Zobacz, które gwiazdy otwarcie mówiły o swojej walce z depresją

Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?