Ciekawostki

Kim są bezkidki? Takich kobiet jest coraz więcej

2023-09-13 9:11

Jeśli jeszcze nie trafiliście na informacje tłumaczące, kim są bezkidki, śpieszymy z pomocą. Od razu zdradzimy, że jest ich coraz więcej. Zarówno samych informacji, jak i osób, które mogą się określać tym mianem. Kim są? Dlaczego podejmują decyzję o bezdzietności? Wyjaśniamy.

Bezkidki – kim są?

Najkrótszą odpowiedzią na pytanie o to, kim są bezkidki, będzie stwierdzenie, że są to osoby – głównie kobiety – które świadomie podejmują decyzję o nieposiadaniu dzieci. Chodzi tu o zaplanowaną bezdzietność. Decydujące się na nią osoby mają różne powody, by podjąć taką decyzję. Ich lista jest bogata i wyjątkowo indywidualna. Znaleźć się na niej mogą m.in. chęć robienia kariery, podróżowania, niechęć do zmiany trybu życia, całkowitego podporządkowania swojej rzeczywistości drugiej osobie. Wśród argumentów nie brak także najbardziej prozaicznych – nie wszyscy lubią dzieci i chcą przebywać w ich otoczeniu. Równocześnie coraz więcej osób decyduje się na bezdzietność ze względu na kryzys ekonomiczny i klimatyczny. Nie chcą podejmować odpowiedzialność za czyjeś życie w takiej rzeczywistości.

Bezkidki – te Polki nie chcą mieć dzieci

Trend związany z bezdzietnością z wyboru popularyzowany jest także przez celebrytki i gwiazdy. Bezkidek nie brak ani w zagranicznym, ani w polskim show-biznesie. Osoby otwarcie deklarujące niechęć do posiadania potomstwa wywołują nierzadko zainteresowanie mediów. Otwarte mówienie o rezygnacji z rodzicielstwa nadal budzi emocje – u niektórych wręcz skrajne. Nie brak komentujących, którzy krytykują tego typu decyzje, będące przecież zupełnie prywatną sprawą samych zainteresowanych…

Na liście osób ze świata show-biznesu, które zdecydowały się nie posiadać potomstwa, znaleźć można m.in. Ewę Chodakowską, Blankę Lipińską i Aleksandra Kwaśniewska. Listę gwiazd – polskich i zagranicznych – które są bezkidkami, znajdziecie w naszej galerii poniżej!

Wzruszająca historia miłości rodziców pięcioraczków. Dominika i Vincent doczekali się 12 dzieci