Grill na balkonie w bloku

i

Autor: Getty Images/criene Dym z grilla przeszkadza sąsiadom? Czy dostaniesz za to mandat?

Porady

Dym z grilla przeszkadza sąsiadom? Czy dostaniesz za to mandat?

2024-04-25 13:53

Zbliżająca się wielkimi krokami majówka sprawia, że coraz częściej myślimy o rozpaleniu grilla. Niektórzy mają już nawet za sobą inaugurację sezonu. W pewnych sytuacjach możemy jednak narazić się na niezadowolenie naszych sąsiadów, a nawet na mandat. Za co możemy zostać ukarani?

Dym z grilla przeszkadza naszym sąsiadom. Czy dostaniemy mandat?

Z pewnością znajdziemy tutaj wielu miłośników grillowania. To bardzo częsta forma spędzania wolnego czasu przez Polaków. To chwile z najbliższymi, niejednokrotnie wzbogacone o różnego rodzaju atrakcje. Plusów jest naprawdę sporo, dlatego trudno się dziwić, że wielu z nas nie wyobraża sobie majówki bez grilla. Warto jednak pamiętać o zasadach, których należy przestrzegać, decydując się na rozpalenie grilla. Za niektóre zachowania mogą nas czekać nieprzyjemne konsekwencje.

Wszyscy miłośnicy grillowania w teorii mogą cieszyć się pełną swobodą, organizując grilla na własnej działce, a nawet na tarasie czy balkonie. Polskie prawo nie zabrania bowiem grillowania w tych miejscach, jednak nie zwalnia nas to z przestrzegania określonych zasad. Jeżeli dym wydobywający się z grilla zacznie przeszkadzać naszym sąsiadom, możemy mieć niemałe problemy.

W tej kwestii dużo zależy od wewnętrznych przepisów, które obowiązują na terenie naszego osiedla czy ogródków działkowych. Jeżeli kiedyś podpisaliśmy obowiązujący tam regulamin, za jego nieprzestrzeganie może czekać nas kara finansowa. Nie oznacza to jednak, że nie wolno nam rozpalać grilla. Musimy natomiast pamiętać, żeby robić to w sposób, który nie zakłóca spokoju naszym sąsiadom.

Jaki mandat za grilla, który zakłóca spokój sąsiadom?

Musimy pamiętać, że sąsiedzi mogą wezwać policję, jeśli uznają, że dym pochodzący z naszej działki lub balkonu uniemożliwia im wypoczynek. Z tytułu „zadymiania” możemy otrzymać wysoki mandat. Wysoki, bo jego kwota to nawet 500 złotych.

Przy grillowaniu warto zatem pamiętać, aby to co jest przyjemnością dla nas, nie stanowiło problemu dla innych. Jeżeli będziemy to robić w odpowiedni sposób i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, możemy cieszyć się wolnym czasem spędzonym w gronie znajomych, a nasi sąsiedzi również będą mogli odpoczywać w spokoju.

ZOBACZ: SĄ POPULARNE NA GRILLA I BARDZO SZKODLIWE. TYCH PRODUKTÓW NIE KUPUJ